Adobe Stock

Ekspert: warto trenować zmysły smaku i zapachu; są kluczowe w codziennym funkcjonowaniu

Smak i węch odgrywają istotną rolę nie tylko w odżywianiu, ale także w funkcjonowaniu społecznym i biologicznym człowieka. Pomagają wykrywać niebezpieczne związki w pożywieniu, ale też wiążą się z pamięcią i emocjami. Warto je trenować - podkreśla dr Grzegorz Sobek z Katedry Dietetyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Ekspertka: wstręt jest nam potrzebny, chroni przed spożyciem szkodliwych pokarmów

    Choć na przestrzeni wieków jakość jedzenia uległa znacznej poprawie - to wstręt, który chroni przed spożyciem potencjalnie szkodliwych pokarmów, jest nam potrzebny tak samo teraz, jak i dawniej - powiedziała PAP dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka z Uniwersytetu SWPS.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ostry smak chili można stępić

    "Antyprzyprawa” może złagodzić ostry smak pikantnego jedzenia – informuje „Journal of Agricultural and Food Chemistry”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Rekiny, podobnie jak ludzie, odczuwają gorzki smak

    Rekiny, podobnie jak ludzie, odczuwają gorzki smak – dowodzą badania genetyczne, których wyniki ukazały się na łamach tygodnika naukowego „PNAS”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Kubki smakowe uczestniczą w kontroli tego, jak szybko i jak dużo konsumuje człowiek

    Kubki smakowe uczestniczą w kontroli tego, jak szybko i jak dużo konsumuje człowiek – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Wyniki badania zostały opublikowane w „Nature”.

  • źródło: Adobe Stock
    Zdrowie

    Laryngolog: nie tylko Covid-19 powoduje uszkodzenie węchu i smaku

    Utrata węchu i smaku może towarzyszyć różnym chorobom, nie tylko Covid-19. Warto zgłosić się do lekarza, by je wykluczyć – ale też, by wdrożyć trening węchowy – mówi w rozmowie z PAP dr Leszek Grabowski, laryngolog ze Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Badanie: dzieci w łonie matki reagują na smak i zapach

    Dzieci reagują na zapachowe i smakowe substancje rozpuszczone w wodach płodowych - sądzą naukowcy. W pierwszym eksperymencie tego rodzaju wykazali, że gdy matki spożywały wyciąg z marchewki, rozwijające się w ich łonach dzieci częściej miały uśmiechnięty wyraz twarzy, a przy wyciągu z jarmużu - grymas płaczu.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Naukowcy wyjaśnili kwestię smaku

    Udało się zlokalizować odczuwanie poszczególnych smaków przez korę mózgową– informuje „Nature Communications”.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Jak wrażliwość sensoryczna wypływa na wybory pokarmowe? - sprawdzają to naukowcy z Poznania

    Czy osoby, które lepiej wyczuwają tzw. smak tłusty, wybierają więcej czy mniej produktów wysokotłuszczowych? I jak to wpływa na ich zdrowie? Badają to naukowcy z Laboratorium Molekularnych Badań nad Metabolizmem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  • Świat

    Lodówka genetycznie odbiera smak pomidorom

    W niskich temperaturach – na przykład po umieszczeniu w lodówce – wyłączane są geny odpowiedzialne za powstawanie lotnych substancji nadających pomidorom smak - informuje pismo „PNAS”.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera