Źródło: M. Osypińska

Egipt/Pochówki małp i cielców odkryli Polacy na cmentarzysku zwierząt w Berenike

Ponad 200 kolejnych pochówków małp, psów i kotów odkryli polscy archeolodzy na cmentarzysku pupili z I i II wieku w egipskim Berenike. Odnaleźli też pochówki cielców, które - jak przypuszczają - złożono w ofierze pod cmentarz zwierzęcy lub pobliski obiekt sakralny.

  •  Fot. K.Braulińska

    Egipt/Listy centurionów znaleźli polscy archeolodzy w Berenike

    Papirusy z listami rzymskich centurionów stacjonujących w Egipcie znaleźli polscy archeolodzy w Berenike. Te unikalne dokumenty odnaleziono wraz z m.in. ceramiką z Italii, monetami rzymskimi i specyficzną zapinką do płaszcza w miejscu, które mogło być pozostałością biura centuriona.

  • Fot. Szymon Popławski/ Berenike Project/  Źródło: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

    Figurka Buddy z Berenike wśród najciekawszych odkryć archeologicznych 2023 r.

    Figurkę przedstawiająca Buddę, odkrytą przez polsko-amerykańską ekspedycję archeologiczną w Berenike nad Morzem Czerwonym, uznano za jedno z 10 najciekawszych odkryć 2023 roku. O zestawieniu American Society of Overseas Research poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

  • Szczątki jednego z bezgłowych sokołów, fot. M. Osypińska

    Egipt/ W Berenike odkryto kaplicę, w której czczono sokoły; wewnątrz szczątki ptaków bez głów

    Kilkanaście sokołów bez głów złożono w kaplicy w portowym mieście Berenike nad Morzem Czerwonym ok. 1,5 tys. lat temu. Mimo że kult boga Horusa czczonego pod postacią tego ptaka był w starożytnym Egipcie powszechny, to odkryta kaplica jest zdaniem naukowców wyjątkowa.

  • Widok na badany grobowiec. Fot. M.Gwiazda/ CAŚ

    Egipt/ Elitarny grób sprzed 1,5 tys. lat odkryli archeolodzy w Berenike

    Siedem skulonych szkieletów, położonych w kilku warstwach, znajdowało się w monumentalnym grobowcu sprzed 1,5 tys. lat. Byli to przedstawiciele elity portowego miasta Berenike nad Morzem Czerwonym w Egipcie - ustalili polscy archeolodzy.

  • Mury świątyni zachowane są na ponad 4 m, a pod zniszczonymi podłogami sanktuarium z okresu rzymskiego znajduje się jeszcze 1,5 m ‘krypty’ w fundamentach ptolemejskiego przybytku. W ‘krypcie’ dokumentowany jest właśnie fragment ptolemejskiej inskrypcji z I w. p.n.e. (Fot. I. Zych / CAŚ UW)

    Naukowcy: wpływy z Azji i z głębi Afryki w starożytnej świątyni nad Morzem Czerwonym w Egipcie

    Kamienne główki naśladujące rzeźby z azjatyckiego regionu Gandhara i posąg ukazujący bóstwo znane z głębi Afryki odkryli archeolodzy w czasie badań świątyni w Berenike w Egipcie nad Morzem Czerwonym - poinformowali badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

  • Nowe odkrycia Polaków w starożytnym egipskim porcie

    Lampki oliwne, monety rzymskich cesarzy i figurkę boga Besa – znalazł polsko-amerykański zespół naukowców badający sakralny obszar położony w starożytnym egipskim porcie.

  • Paciorki z przedstawieniami masek. Foto: S. Sidebotham

    Nowe odkrycia w Berenike

    Nieznany wcześniej fort i budowlę świątynną odkryła polsko-amerykańska misja w Berenike nad Morze Czerwonym w Egipcie. Był to piąty sezon prac archeologicznych w tym miejscu prowadzonych przez Iwonę Zych z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (CAŚ UW) oraz prof. Steven Sidebothama z University of Delaware – poinformowało w komunikacie prasowym CAŚ UW.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera