Historia i kultura

Figurka Buddy z Berenike wśród najciekawszych odkryć archeologicznych 2023 r.

Fot. Szymon Popławski/ Berenike Project/  Źródło: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
Fot. Szymon Popławski/ Berenike Project/ Źródło: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

Figurkę przedstawiająca Buddę, odkrytą przez polsko-amerykańską ekspedycję archeologiczną w Berenike nad Morzem Czerwonym, uznano za jedno z 10 najciekawszych odkryć 2023 roku. O zestawieniu American Society of Overseas Research poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Berenike to najważniejszy z rzymskich portów na czerwonomorskim wybrzeżu Egiptu. Tamtędy prowadził szlak handlowy, którym do Imperium Rzymskiego wędrowały towary z odległych rejonów świata starożytnego, w tym z Indii.

Odkrycia posągu Buddy z I/II wieku n.e. dokonał Rodney Ast z Uniwersytetu w Heidelbergu prowadzący badania w świątyni Izydy. Posąg, wykonany z anatolijskiego marmuru, znaleziono na dziedzińcu głównej świątyni miasta.

Posąg ma 71 cm wysokości i przedstawia Buddę stojącego i podtrzymującego część swojej szaty w lewej ręce. Wokół jego głowy widoczny jest dysk z wyobrażonymi na nim promieniami słońca. Obok niego znajduje się kwiat lotosu.

“Znalezisko, ogłoszone w kwietniu 2023 roku spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mediów i szerokiej publiczności; doczekało się nawet własnej strony na Wikipedii” - podkreśla w komunikacie CAŚ UW.

Fot. Szymon Popławski/ Berenike Project/ Źródło: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
Fot. Szymon Popławski/ Berenike Project/ Źródło: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

"Jest to wyjątkowe odkrycie w skali całego antycznego świata śródziemnomorskiego. Ani w Egipcie, ani w innych częściach Imperium Rzymskiego nie natrafiono nigdy na rzeźbę przedstawiającą Buddę" - komentował w kwietniu dr Mariusz Gwiazda z CAŚ UW. Dr Gwiazda kieruje badaniami w Berenike wspólnie z prof. Stevenem Sidebothamem z University of Delaware w USA.

Posąg Buddy nie tylko jest najbardziej wyrazistym z szeregu znalezisk potwierdzających intensywne kontakty pomiędzy Berenike a Indiami, ale też dowodem na obecność buddyzmu w świecie śródziemnomorskim - uznali badacze.

Poza posągiem zidentyfikowano też kawałki innych przedstawień z indyjską ikonografią wyrzeźbionych z lokalnego gipsu, inskrypcję w sanskrycie i indyjskie monety.

W zestawieniu 10 najciekawszych odkryć archeologicznych 2023 roku znalazły się takie, które - według ASOR (American Society of Overseas Research) - rozszerzyły horyzonty dyscypliny i dały badaczom nowy wgląd do świata starożytnego. Pełna lista jest dostępna na stronie internetowej. 

ASOR – American Society of Overseas Research (poprz. American School of Oriental Research) to amerykańskie towarzystwo naukowe założone w 1900 r. Wydaje kilka najważniejszych czasopism archeologicznych o tematyce bliskowschodniej, wspiera badania wykopaliskowe i inne projekty badawcze, organizuje też wiodące w tej dziedzinie międzynarodowe konferencje naukowe.(PAP)

Nauka w Polsce

ekr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera