Przyrodnicy z UW przygotowują się do Dnia Darwina

Cykl wykładów, doświadczenia, spotkania z przyrodnikami, zabawy popularnonaukowe - takie atrakcje przygotowują na Dzień Darwina przyrodnicy z Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenia zaplanowano na 8 i 9 lutego.

"Dzień Darwina jest wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym, mającym na celu promocję nauki i racjonalizmu, a w szczególności nauk biologicznych i teorii ewolucji. Dzień ten podkreśla wkład biologii ewolucyjnej w rozwój nie tylko nauk przyrodniczych, ale i humanistycznych" - informują organizatorzy z Wydziału Biologii UW.

Tegoroczny Dzień Darwina obchodzony jest pod hasłem "Ewolucja przed i po Darwinie". W obchody zaangażowany w nie będzie nie tylko Wydział Biologii UW, ale także Wydział Geologii UW oraz Muzeum Ewolucji i Muzeum Ziemi PAN. Celem tegorocznego Dnia Darwina jest przybliżenie uczestnikom imprezy postać Karola Darwina, jego czasów oraz wybrane aspekty nauk przyrodniczych w wieku XIX i XX.

W ramach imprezy na Wydziale Biologii UW przewidziano liczne wykłady popularnonaukowe. Mowa będzie m.in. o tym, jak myśl ewolucyjna wyglądała przed Karolem Darwinem. Inna z prelekcji poświęcona będzie relacjom między genetyką a ewolucją. Goście dowiedzą się też, jak działa teoria doboru naturalnego. Prof. Jan Kwiatkowski opowie o „molekularnej Księdze Rodzaju”, a prof. Stanisław Skompski przybliży zainteresowania Darwina geologią.

Przewidziano też inne atrakcje: zobaczyć będzie można wystawę poświęconą Karolowi Darwinowi, projekcje filmu biograficznego o Darwinie nakręconego przez pracowników WB UW. Swoje prezentacje przygotują też koła naukowe Wydziału Biologii i Wydziału Geologii. Przewidziano też gry i zabawy o tematyce ewolucyjnej.

W organizacji Międzynarodowego Dnia Darwina uczestniczy też Ogród Botaniczny UW. W niedzielę, 9 lutego, w godz. 10-13 będzie można odwiedzić szklarnie ogrodu, a w nich zobaczyć storczyki i rośliny drapieżne, którym Darwin poświęcił dużo swojej uwagi. Zainteresowani będą mogli podziwiać rośliny także pod mikroskopem.

Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/#!/MiedzynarodowyDzienDarwina

Karol Darwin (ur. 12 lutego 1809 r., zm. 19 kwietnia 1882 r.) był angielskim przyrodnikiem. W swoim dziele "O powstawaniu gatunków" (1859 r.) zaproponował swą teorię ewolucji. Co roku w lutym obchodzony jest Dzień Darwina, który ma upamiętnić dokonania tego badacza.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera