Uczelnie i instytucje

NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Zmieniony plan rzeczowo-finansowy Narodowego Centrum Nauki na ten rok, uwzględniający dodatkowe 200 mln zł na granty, został podpisany przez ministra nauki Dariusza Wieczorka - podało NCN. Dzięki temu projekty z list rezerwowych konkursów NCN zyskają szansę na finansowanie.

"Możemy już ogłosić dobre wieści! Zmieniony plan rzeczowo-finansowy NCN na ten rok, uwzględniający dodatkowe 200 mln zł na granty, został podpisany przez ministra Dariusza Wieczorka. Uruchamiamy procedury po naszej stronie, RadaNCN jeszcze w tym tygodniu zajmie się sprawą list rezerwowych z konkursów OPUS 25, PRELUDIUM 22, MAESTRO 15 i SONATA BIS 13" - zapowiedziało NCN w mediach społecznościowych.

O "gotowości do uruchomienia procedur finansowania" projektów z list rezerwowych dyrektor NCN Krzysztof Jóźwiak mówił już pod koniec lutego. Warunkiem była właśnie zmiana planu finansowego NCN.

Uchwała umożliwiającą tworzenie list rezerwowych w konkursach OPUS 25, PRELUDIUM 22, MAESTRO 15 i SONATA BIS 13 została podjęta w listopadzie ub.r.

"Wnioski umieszczone na listach rezerwowych to wnioski wysoko ocenione, które zdaniem ekspertów powinny być finansowane, a nie dostały decyzji pozytywnej z powodu braku środków w budżecie Centrum w momencie rozstrzygnięcia konkursów" - wyjaśniło NCN w komunikacie z 28 lutego br. Centrum poinformowało też, że wnioskodawcy, których projekty zostały umieszczone na listach rezerwowych, otrzymali decyzję z odpowiednią adnotacją.

Jak zapowiedziało wtedy NCN, po zatwierdzeniu zmiany planu finansowego Rada NCN podejmie uchwały w sprawie zwiększenia środków finansowych w ramach poszczególnych konkursów.

"Wnioski będą kierowane do finansowania zgodnie z ich kolejnością na liście rezerwowej, do wysokości środków finansowych ustalonych przez Radę. Dyrektor NCN wyda decyzje zmieniające dla projektów zakwalifikowanych do finansowania. Wszystkie decyzje i procedury będą realizowane w najkrótszym możliwym terminie" - podkreślono.

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera