Fot. Adobe Stock

Stołeczne uczelnie przygotowały nowe kierunki studiów

Zarządzanie ludźmi z wykorzystaniem AI, projektowanie krajobrazu uwzględniające zmiany klimatyczne, andragogika, czyli pedagogika dorosłych, czy turystyka religijna - to kilka nowych kierunków studiów, które pojawią się na warszawskich uczelniach w roku akademickim 2026/27.

  • Pałac Brühla w roku 1936. Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Warszawa/ Kolejny etap badań archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Brühla

    Zbliża się kolejny etap badań archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Brühla. Obszar został właśnie ogrodzony i oczyszczony. Będą to pierwsze prace wykopaliskowe w tym miejscu od czasu uprzątnięcia go po zakończeniu II wojny światowej - poinformowano w piątek na FB Pałacu Saskiego.

  • Fot. Adobe Stock

    Prawie 10 tys. miejsc w akademikach pięciu największych warszawskich uczelni

    Pięć największych warszawskich uczelni przygotowało dla studentów w sumie prawie 10 tys. miejsc. Według szacunków na UW, PW, SGGW, WUM i SGH w tym roku akademickim studiuje ponad 100 tys. osób.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Z Placu Zbawiciela na Zamkowy – 105 lat temu po Warszawie zaczęły jeździć pierwsze autobusy

    Pierwsze autobusy w Warszawie zaczęły wozić pasażerów 29 czerwca 1920 r. dzięki strajkowi tramwajarzy. Zaraz potem się przydały jako sanitarki, gdy pod stolicę podchodziły wojska bolszewickie.

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Brud, smród i epidemie – tak wyglądała Warszawa. Zmienił to William Lindley

    Brud, smród i epidemie – tak wyglądała Warszawa w XIX w. Zmieniło się to dzięki Williamowi Lindleyowi, który zaplanował system kanalizacji i wodociągów. Wybitny angielski inżynier zmarł 22 maja 1900 r.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Miasto jest pełne kleszczy - nowe badanie na terenie Warszawy

    Kleszcze to nie tylko problem lasów i łąk. Jak potwierdziło nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, pasożyty te występują bardzo licznie również w miastach: w parkach, ogrodach botanicznych, na prywatnych posesjach, a nawet terenach przedszkoli. Co więcej, są aktywne wcześniej, niż się powszechnie uważa.

  • Warszawa 1964. Pałac Młodzieży, zlokalizowany w PKiN, rozpoczął w latach 60. konstruowanie amatorskich motorynek, które powstawały pod okiem doświadczonych instruktorów; meg PAP/Afa Pixx/Mirosław Stankiewicz

    70 lat temu rozpoczął działalność Pałac Młodzieży w Warszawie

    5 kwietnia 1955 r. w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczął działalność Pałac Młodzieży. W ciągu 70 lat w sekcjach, kołach zainteresowań i klubach PM swoje zainteresowania i pasje rozwijało ok. 350 tys. dzieci i młodzieży. Obecnie jest to największa w Polsce placówka wychowania pozaszkolnego.

  • Fot. Adobe Stock

    Archeolog: Warszawa jest miastem niespodzianek archeologicznych

    Warszawa jest miastem niespodzianek archeologicznych, gdzie czasem znajdujemy zabytki zachowane w dużo lepszym stanie niż moglibyśmy się spodziewać - ocenił w rozmowie z PAP Adam Kostrzoń z Pracowni Archeologii Terenowej (PAT).

  • Warszawa 1954. Odbudowa średniowiecznych murów obronnych na przejściu ze Starego do Nowego Miasta, zburzonych w czasie II wojny światowej. Nz. widok w kierunku Nowego Miasta, w głębi kościół Paulinów pw. św. Ducha i św. Pawła przy ul. Długiej. PAP/Mariusz Szyperko

    Biuro Odbudowy Stolicy dokonało niemal niemożliwego. Podniosło z ruin całe miasto

    80 lat temu otwarto Biuro Odbudowy Stolicy. Skupiało specjalistów z wielu dziedzin i przez kilka lat dokonało niemal niemożliwego – podniosło zrujnowane w czasie wojny miasto. Nie bez kozery archiwa biura wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  • Warszawa po wyzwoleniu, marzec 1945 r.  PAP/CAF

    17 stycznia 1945 r. Niemcy wycofali się ze zrujnowanej Warszawy

    17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera