Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
19.07.2016 aktualizacja 19.07.2016

Na zamku w Krzepicach trwają otwarte badania archeologiczne

"Szukamy zamku Kazimierza Wielkiego" - pod takim hasłem archeolodzy rozpoczęli w poniedziałek wykopaliska w Krzepicach na pograniczu Małopolski, Wielkopolski i Śląska. Badacze zachęcają wszystkich chętnych do włączenia się w prace terenowe .

"Zapraszamy do współpracy wolontariuszy - miłośników historii, miejscowych, ale także przyjezdnych" - mówi PAP Radosław Herman, archeolog i historyk architektury, który kieruje wykopaliskami w Krzepicach.

Do naszych czasów po twierdzy pozostały jedynie ziemne wały nowożytnych fortyfikacji. Mimo że średniowieczna warownia pełniła ważną rolę zamku pogranicznego, a jednocześnie rezydencji zamieszkiwanej przez koronowane głowy, poselstwa dyplomatyczne i siedziby starostwa, to do dzisiaj w zasadzie nie są znane jej przedstawienia z czasów świetności. Zamek powstał w czasach panowania Kazimierza Wielkiego (1333-1370). Pierwszy sezon wykopalisk odbył się w 2014 r. Priorytetem dla archeologów jest odnalezienie fragmentów architektury zamku - ze źródeł pisanych wynika, jak wyjaśnia Radosław Herman, że ten był "wielki i wspaniały".

W tym roku naukowcy skupią się na wykopaliskach w miejscu, gdzie przeprowadzono badania georadarowe. Te wykazały, że być może pod powierzchnią ziemi znajdują się mury.

"Sugestią dla nas będzie mapa z 1702 r., na której uwidoczniono m.in. przypuszczalnie okrągły budynek, być może główną wieżę zamkową" - dodaje Herman.

Wykopaliska potrwają do niedzieli. Naukowcy zachęcają do udziału w nich w formie wolontariatu.

"Każdy może osobiście dotknąć historii i archeologii. A jeśli szczęście dopisze, to może stać się odkrywcą piwnic zamkowych, czy lochów wieży! Dzięki gościnności księdza proboszcza śpimy na plebanii, czyli bardzo blisko zamku. Korzystanie z noclegu wymaga wcześniejszego zgłoszenia - liczba miejsc ograniczona!" - zapraszają badacze.

W zeszłym roku w wykopaliskach wzięli udział pasjonaci z różnych części Polski - m.in. ze Śląska i Lubelszczyzny oraz z okolicy Krzepic.

Akcja naukowców "Szukamy zamku Kazimierza Wielkiego" zbiegła się w czasie z uroczystymi obchodami 660. rocznicy pierwszej znanej wzmianki o zamku w Krzepicach, które odbędą się w ramach corocznego Jarmarku Jakubowego. Badacze zaprezentują rezultaty dotychczasowych badań na rynku w Krzepicach w niedzielę 24 lipca w polowym muzeum. Będzie można również porozmawiać z archeologami i poznać tajniki ich pracy.

Dodatkowe informacje na temat możliwości wzięcia udziału w wykopaliskach dostępne są na stronie https://www.facebook.com/events/263235300711796/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023