Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
29.06.2015 aktualizacja 29.06.2015

Otwarto wystawę o jedynej na ziemiach polskich osadzie wikińskiej

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

„Truso – legenda Bałtyku” to tytuł nowo otwartej wystawy stałej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Ekspozycja prezentuje świat Wikingów, których obecność na ziemiach polskich, zdaniem jej twórców, ograniczyła się właśnie do tego miejsca – leżącej niegdyś w okolicach Elbląga osady Truso.

„Truso - wikiński port, miejsce handlu i rzemiosła - było znaczącym elementem historii wczesnośredniowiecznej Europy. Obok Hedeby, Birki, Wolina czy Starej Ładogi osada była jednym z tych miejsc, które umożliwiły wprowadzenie >>barbarzyńskiej<< Europy na nowe, integrujące drogi rozwoju” – czytamy w zaproszeniu muzealników

Nowa aranżacja wystawy na temat Truso powstała ponad 30 lat po zlokalizowaniu tej osady. Truso do lat 80. ubiegłego wieku znane było wyłącznie z relacji Wulfestana - anglosaskiego żeglarza, który w ostatnim dziesięcioleciu IX wieku trafił tam drogą morską. W swoim opisie szczegółowo scharakteryzował podróż i nazwy geograficzne, w tym rejon ujścia Wisły, gdzie miało być położone Truso. W czasie 400 lat, jakie upłynęły od wydobycia na światło dzienne przekazu Wulfstana o jego podróży do Truso, urosło ono do rangi legendarnego miasta, porównywalnego z antyczną Troją czy Atlantydą.

Przez kilkaset ostatnich lat bezskutecznie próbowano ustalić położenie osady. Przełom przyniosły dopiero szeroko zakrojone badania archeologów realizowane w ramach programu AZP (Archeologicznego Zdjęcia Polski). Osobą, której udało się dokonać tego ważnego odkrycia, był dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum.

Muzealnicy zastosowali na nowej aranżacji wystawy interaktywne rozwiązania. Centralnym jej punktem jest częściowa rekonstrukcja łodzi wikińskiej. Odtworzono również wnętrze chaty, które ma na celu przybliżenie życia codziennego ówczesnych. Można również zagrać w typowe wikińskie gry planszowe. Dzięki temu zwiedzający poznają Wikingów od innej, nie tylko wojowniczej, strony.

„Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie plansz informacyjnych w konwencji kart gier RPG” – dodają muzealnicy. Za pośrednictwem nośników multimedialnych można natomiast śledzić przemiany, jakim podlegały tereny wybrzeża i okolic Elbląga na przestrzeni wieków oraz trasy szlaków handlowych Wikingów. Specjalnie przygotowana animacja pozwala na odbycie wirtualnego spaceru po Truso.

Wystawa „Truso-legenda Bałtyku” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022