Truso to jedyne znane na terenach Polski skandynawskie emporium handlowe z okresu średniowiecza, zlokalizowane w rejonie Elbląga. Pierwszy tom kompleksowego opracowania naukowego badań nad osadą będzie miał swoją premierę 17 stycznia w Warszawie.
"Studia nad Truso. Tom 1 – Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008" to pełna nazwa trzyczęściowej publikacji pierwszego tomu studiów. Redaktorami serii są: odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum i dr Mateusz Bogucki z Polskiej Akademii Nauk.
"Jest to publikacja dla fachowców, mająca docelowo przedstawić pełen stan badań nad wikińską osadą Truso. Tom pierwszy omawia wyniki badań z części osady, przebadanej podczas prac nad rozbudową drogi krajowej nr 7" – informuje Tomasz Gliniecki kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.
Dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zainteresowani naukowcy, instytucje badawcze i muzealne otrzymają tę publikację ponosząc jedynie koszty przesyłki. Muzeum już zapowiada kontynuację serii – w tomie drugim będzie mowa o rogownictwie w Truso, w kolejnym omówione zostanie rozplanowanie osady i analiza zabytków ceramicznych.
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu, które zainaugurowało nową serię wydawniczą wspólnie z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk i Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
Truso odkryto 30 lat temu, ale już kilkaset lat temu rozpalało wyobraźnię poszukiwaczy. Do tego czasu znane było wyłącznie z relacji Wulfestana - anglosaskiego żeglarza, który w ostatnim dziesięcioleciu IX wieku trafił tam drogą morską. Do momentu odkrycia ugruntował się pogląd, że Truso leżało w miejscu obecnego Elbląga.
Popularnonaukowa książka na temat badań w Truso zatytułowana "Truso. Między Weonodlandem a Witlandem" ukazała się w 2011 roku również nakładem elbląskiego muzeum.
Promocja odbędzie się w czwartek o godz. 13.30 w gmachu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie przy ul. Długiej 52.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.