Koty relaksują się przy muzyce klasycznej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Koty słuchające podczas operacji muzyki klasycznej wydają się bardziej odprężone – donoszą portugalscy weterynarze i publikują wyniki swoich badań na łamach „Journal of Feline Medicine and Surgery”.

„Różne rodzaje muzyki wywierają na jednostki odmienny wpływ. W trakcie własnej pracy zauważyłem na przykład, że większość kotów lubi muzykę klasyczną - zwłaszcza kompozycje Georga Haendla - i staje się przy niej spokojna, ufna i tolerancyjna wobec czynności klinicznych” – mówi Miguel Carreira z Uniwersytetu Lizbońskiego (Portugalia).

Weterynarz postanowił sprawdzić, czy muzyka może spowodować zmianę parametrów fizjologicznych u kotów poddawanych zabiegowi sterylizacji. W tym celu wyposażył 12 kotek znajdujących się pod wpływem narkozy w słuchawki i puszczał im w przypadkowej kolejności 2-minutowe nagrania „Adagio for Strings” Samuela Barbera, „Torn” Natalii Imbruglii i „Thunderstruck” AC/DC, poprzedzone na wstępie 2-minutowym okresem ciszy stanowiącym moment kontrolny. Jednocześnie monitorował u zwierząt reakcje związane z szybkością oddechu i zmianą szerokości źrenic.

Okazało się, że koty były najbardziej zrelaksowane podczas słuchania muzyki klasycznej, o czym świadczył np. spowolniony rytm oddechu. Muzyka z gatunku pop nie robiła na zwierzętach specjalnego wrażenia – ani nie uspokajała, ani nie denerwowała. Natomiast muzyka rockowa wywoływała u nich reakcję stresową.

Autorzy badania mają nadzieję, że wykorzystanie w trakcie operacji odpowiedniego rodzaju muzyki mogłoby pozwolić na zmniejszenie dawki środka znieczulającego, a zarazem uniknięcie efektów ubocznych związanych z jego stosowaniem i zapewnienie pacjentom większego poziomu bezpieczeństwa.

Badacze planują też kontynuację eksperymentów na kotach i psach przy wykorzystaniu bardziej wyspecjalizowanych metod, jak obrazowanie MRI czy badanie EEG. (PAP)

ooo/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śródziemnomorska bakteria zabija komary

  • Fot. Adobe Stock

    Big data pomoże w leczeniu depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera