Wystawę poświęconą wierzeniom grobowym starożytnych Egipcjan - "W królestwie Ozyrysa i Anubisa" – będzie można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Warszawie od 15 października.
Ekspozycję przygotowano z myślą o tych, którzy nie mogą się doczekać otwarcia nowej, zmodernizowanej Galerii Sztuki Starożytnej.
„Na wystawie przedstawiamy zaledwie część bogatych wierzeń grobowych starożytnych Egipcjan, taką, jaką można zaprezentować w ograniczonej remontem przestrzeni Galerii Sztuki Starożytnej” – napisano w komunikacie placówki.
Odwiedzający ekspozycję będą mogli obejrzeć egipskie mumie i sarkofagi oraz wiele obiektów związanych z wierzeniami grobowymi i zaświatowymi starożytnych Egipcjan. Przygotowano też teksty objaśniające niektóre złożone pojęcia i symbole, a prezentacja na ekranie umożliwi wgląd w niuanse dekoracji sarkofagów.
Na wystawie pokazane zostaną sarkofagi pochodzące z różnych okresów, poczynając od Nowego Państwa aż po Okres Rzymski, fragmenty mumii, jak również cała mumia zamknięta w pięknie malowanym, barwnym kartonażu. Oprócz tego będzie można zobaczyć urny i skrzynki kanopskie na zmumifikowane wnętrzności. Natomiast amulety, które miały magicznie chronić mumię, figurki uszebti, zastępujące zmarłego w pracy w królestwie Ozyrysa, papirus z Księgą Umarłych, będącą przewodnikiem po zaświatach, a także obiekty mające magicznie zapewnić zmarłemu pożywienie na wieczność – stół i taca ofiarna, ukażą różne wymiary wierzeń grobowych.
„Główni bohaterowie wystawy – Ozyrys, władca Krainy Umarłych i Anubis, patron mumifikacji – pokazani są w różnych swych wcieleniach” – informują muzealnicy.
Galeria Sztuki Starożytnej, na którą składają się zabytki starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu, Cypru, Grecji, Etrurii i Rzymu, pozostanie zamknięta do jesieni 2014 roku, w związku z gruntownym remontem.
PAP – Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.