Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Rzeszów/ Najpopularniejsze: Bezpieczeństwo wewnętrzne, Ekonomia i Logistyka

Największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów, którzy wybierają studia na rzeszowskich uczelniach publicznych i niepublicznych cieszy się kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne, Logistyka, Ekonomia, Informatyka oraz Filologia angielska.

Na Politechnice Rzeszowskiej (PRz), najbardziej oblegany jest kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne, gdzie o jedno miejsce walczy ponad 7 osób. Jak poinformował rzecznik uczelni Aleksander Taradajko, chętnych do studiowania na tym kierunku jest ponad tysiąc, a miejsc 120.

Pod względem liczby osób deklarujących chęć studiowania, pierwsze miejsce na tej uczelni zajęła jednak Logistyka. Kierunek ten wybrało prawie 1,1 tys. absolwentów szkół średnich, co daje około 5,5 osoby na jedno ze 180 miejsc.

Sporym zainteresowaniem cieszy się też Ochrona środowiska – prawie 6 chętnych na miejsce, oraz Transport – 358 osób na 60 miejsc. Nie maleje też zainteresowanie Finansami i rachunkowością oraz Budownictwem, na które zapisało się po około 1 tys. chętnych, a limit wynosi odpowiednio 180 i 210 miejsc.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim (UR) największą popularnością cieszy się Ekonomia, o którą ubiega się ponad 700 osób, a miejsc jest 280. Nie słabnie zainteresowanie Filologią angielską – 629 kandydatów na 90 miejsc, oraz Fizjoterapią – 607 osób na 120 miejsc.

„Należy pamiętać, że rekrutacja na UR jeszcze się nie zakończyła, nawet na I termin” – podkreślił rzecznik UR Grzegorz Kolasiński. Dodał, że obecnie uczelnia może przyjąć 7341 osób.

Niepubliczna Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pierwszą turę rekrutacji zakończy 31 lipca. Tam niesłabnącym powodzeniem cieszy się kierunek Informatyka.

Rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna zaznaczyła, że Informatyka I stopnia to kierunek zamawiany. Studentom przysługuje stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pokrywające 100 proc. czesnego. Oblegane są też licencjackie studia anglojęzyczne Aviation Management (zarządzanie lotnictwem), które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prowadzi jako jedyna w Polsce i jedna z kilku uczelni w Europie.

Dużym zainteresowaniem kandydatów cieszy się wprowadzona od tego roku nowość: Filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim (studia I stopnia). „To studia zgodne z potrzebami rynku pracy, które zapewnią biegłą znajomość języków: chińskiego i angielskiego, poszukiwanych m.in. w międzynarodowym biznesie. Zajęcia z języka chińskiego poprowadzą lektorzy chińscy z Anshan Normal University” – zauważyła Pasieczna.

Dodała, że studenci tej specjalności mają też szansę wyjazdu na semestr lub rok do uczelni partnerskiej na intensywny kurs języka chińskiego.

Chętnych nie brakuje też na licencjackich studiach Finanse i rachunkowość, na inżynierskich I stopnia na kierunku Logistyka w języku polskim oraz na nowych i jedynych w Polsce anglojęzycznych studiach I stopnia Logistics (logistyka) i II stopnia Logistics in transport (logistyka w transporcie).

Na innej niepublicznej uczelni, Wyższej Szkole Prawa i Administracji Przemyśl-Rzeszów, niesłabnącą popularnością cieszy się nadal kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne.

Według rzecznika Przemysława Pawlaka, wielu maturzystów pyta również o studia na kierunku Prawo oraz Administracja. „Mamy też dużo osób chętnych do studiowania na prowadzonych w naszej uczelni studiach podyplomowych, na 28 kierunkach” – powiedział Pawlak. Rekrutacja na tej uczelni zakończy się 3 sierpnia.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022