Ssaki różnie wyłączają chromosom X

Inaktywacja chromosomu X jest ważnym procesem, podczas którego dochodzi do wyłączenia jednej z dwóch kopii chromosomu X w organizmie samic ssaków. Okazuje się, że ten sam proces przebiega bardzo różnie u różnych gatunków ssaków łożyskowych - informują naukowcy z Francji na łamach pisma &quot;Nature&quot;. <br />

Samice ssaków posiadają dwie kopie chromosomu X, samce mają po jednym chromosomie X i Y. Chromosom Y jest mały i zawiera tylko geny związane z męskimi cechami płciowymi, stąd jego brak u samic nie stanowi problemu. W przeciwieństwie do chromosomu Y, chromosom X zawiera wiele genów niezbędnych u ssaków obu płci.

Inaktywacja chromosomu X u samic ssaków (czyli wyłączenie go) służy temu aby ekspresja genów obecnych na tym chromosomie nie była dwukrotnie wyższa u samic niż u samców. Inaktywacja chromosomu X stanowi więc tzw. mechanizm kompensacyjny wyrównujący poziom ekspresji genów u obu płci. Inaktywowany chromosom wybierany jest losowo na wczesnych etapach rozwoju zarodkowego.

Edith Heard wraz z kolegami z Institut Curie w Paryżu wykazała, że proces inaktywacji chromosomu X przebiega zupełnie inaczej u myszy niż u królika i człowieka. Wyniki badania wskazują na dużą różnorodność mechanizmów regulacji inaktywacji chromosomu X - co prawdopodobnie odzwierciedla zmiany w procesach rozwoju zarodkowego różnych gatunków ssaków w toku ewolucji. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera