Uczelnie i instytucje

Minister nauki: 150 mln zł dla uczelni na remont akademików; powstaje też projekt ustawy dot. tej sprawy

Warszawa, 28.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 28.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak

Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przekazaniu 150 mln złotych na remont akademików. Dofinansowanie trafi do niemal 90 uczelni. Szef resortu nauki wyraził nadzieję, że jeszcze w styczniu gotowy będzie projekt ustawy dotyczącej kwestii remontu akademików.

"Podjąłem decyzję o przekazaniu 150 mln złotych uczelniom wyższym na remonty akademików i poprawę sytuacji socjalnej i bytowej studentów" - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie minister Dariusz Wieczorek.

Dodał, że z tej kwoty skorzysta 87 uczelni w Polsce, które mają akademiki, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 4 mln zł. "Podzieliliśmy to sprawiedliwie w zależności od ilości miejsc w akademikach. Więc to jest swego rodzaju symbol, pokazujący, jak w tej chwili będzie ministerstwo działało. Podział jest jasny, transparentny - te uczelnie, które nie dysponują bazą noclegową dla studentów, po prostu tych środków na remont akademiki nie otrzymają" - wskazał minister.

Wieczorek zapowiedział przy tym, że jego resort będzie przygotowywać program dotyczący remontu akademików i namawiać rektorów uczelni, by korzystali z funduszy, które będą w przyszłości na ten cel przeznaczane.

"Projekt ustawy w tej sprawie jest przygotowany przez ministerstwo i w tej chwili negocjujemy, dyskutujemy z ministerstwem rozwoju co do ostatecznego kształtu tego projektu. Mam nadzieję, że jeszcze w styczniu ten projekt ujrzy światło dzienne" - podkreślił szef resortu nauki. (PAP)

agt/ abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.08.2011. Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz

    Zespół doradczy przy PAN przedstawił propozycje zmian ewaluacji jakości działalności naukowej

  • Katowice, 07.05.2024. Sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister Gzik: w projekcie ustawy o PAN jest kilka punktów spornych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera