Owady już w czasach dinozaurów stosowały wiele strategii obrony

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Różnorodne strategie obronne były stosowane przez owady już w czasach dinozaurów – informują naukowcy na łamach pisma „iScience”.

Badania bursztynów pokazują, że larwy owadów już 100 mln lat temu stosowały różnorodne strategie obrony przed drapieżnikami.

Owady we wczesnych stadiach życia spełniają ważne funkcje w naszych ekosystemach. Rozkładają padlinę i drewno, przyczyniając się do formowania się gleby. Ponadto są głównym źródłem pożywienia dla wielu większych zwierząt, takich jak ptaki i ssaki.

To ostatnie sprawiło, że wiele larw owadów rozwinęło strategie zmniejszające ryzyko bycia zjedzonym. Wśród przystosowań wymienić można kolce, włoski czy kamuflaż. W ciągu milionów lat rozwinęła się szeroka gama takich strategii adaptacyjnych

Naukowcy niemieccy zbadali szczególnie dobrze zachowane bursztyny z Birmy. Analizując uwięzione tam skamieniałości owadów, dowiedli, że różnorodne mechanizmy obrony przed drapieżnikami wyewoluowały już w okresie kredowym 100 mln lat temu. Obejmuje to takie strategie, jak noszenie na grzbiecie materiałów roślinnych i zwierzęcych lub naśladowanie wyglądu niektórych części roślin.

Jak wyjaśnia prof. Carolin Haug z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Niemcy), niektóre larwy miały specjalne włoski do zaczepiania fragmentów kamuflażu lub tworzyły tunele w przegryzanych warstwach liści.

„Obserwowanie różnorodnych, pojawiających się i zanikających, morfologii z przeszłości pomaga nam lepiej zrozumieć przebieg tych procesów, co jest szczególnie ważne w obliczu trwającego kryzysu bioróżnorodności” - podsumowuje Haug.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera