Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
29.12.2023 aktualizacja 29.12.2023

Owady już w czasach dinozaurów stosowały wiele strategii obrony

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Różnorodne strategie obronne były stosowane przez owady już w czasach dinozaurów – informują naukowcy na łamach pisma „iScience”.

Badania bursztynów pokazują, że larwy owadów już 100 mln lat temu stosowały różnorodne strategie obrony przed drapieżnikami.

Owady we wczesnych stadiach życia spełniają ważne funkcje w naszych ekosystemach. Rozkładają padlinę i drewno, przyczyniając się do formowania się gleby. Ponadto są głównym źródłem pożywienia dla wielu większych zwierząt, takich jak ptaki i ssaki.

To ostatnie sprawiło, że wiele larw owadów rozwinęło strategie zmniejszające ryzyko bycia zjedzonym. Wśród przystosowań wymienić można kolce, włoski czy kamuflaż. W ciągu milionów lat rozwinęła się szeroka gama takich strategii adaptacyjnych

Naukowcy niemieccy zbadali szczególnie dobrze zachowane bursztyny z Birmy. Analizując uwięzione tam skamieniałości owadów, dowiedli, że różnorodne mechanizmy obrony przed drapieżnikami wyewoluowały już w okresie kredowym 100 mln lat temu. Obejmuje to takie strategie, jak noszenie na grzbiecie materiałów roślinnych i zwierzęcych lub naśladowanie wyglądu niektórych części roślin.

Jak wyjaśnia prof. Carolin Haug z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Niemcy), niektóre larwy miały specjalne włoski do zaczepiania fragmentów kamuflażu lub tworzyły tunele w przegryzanych warstwach liści.

„Obserwowanie różnorodnych, pojawiających się i zanikających, morfologii z przeszłości pomaga nam lepiej zrozumieć przebieg tych procesów, co jest szczególnie ważne w obliczu trwającego kryzysu bioróżnorodności” - podsumowuje Haug.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024