Uczelnie i instytucje

Poznań/Minister nauki: "Jowita" zostaje; będą pieniądze na odnowienie akademika

14.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L) oraz rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C) podczas spotkania na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, 14 bm. Minister Wieczorek spotka się z władzami UAM oraz ze studentami okupującymi DS Jowita. (jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk
14.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L) oraz rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C) podczas spotkania na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, 14 bm. Minister Wieczorek spotka się z władzami UAM oraz ze studentami okupującymi DS Jowita. (jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Akademik "Jowita" zostaje; będą pieniądze na jego odnowienie – powiedział w czwartek, podczas spotkania z osobami okupującymi nieczynny dom studencki w centrum Poznania, minister nauki Dariusz Wieczorek. Wcześniej minister spotkał się z władzami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Remont "Jowity" powinien potrwać około 4 lat, będzie kosztował około 100 mln zł. Według pierwotnych planów, UAM chciało zbyć budynek, za pozyskane środki wybudować dom akademicki na 400 miejsc na Kampusie Morasko. W "Jowicie" po remoncie będzie mogło mieszkać około 200 studentów.

Okupacja DS Jowita w centrum Poznania trwała od piątku. Studenci sprzeciwiali się planom likwidacji akademika. Dom studencki został wyłączony z użytkowania; od obecnego roku akademickiego nie mieszkają w nim studenci. Władze uczelni informowały w ostatnich dniach, że szukają pieniędzy na remont obiektu, przypomniały też, że zrezygnowały z planów jego sprzedaży.

"Stoję po waszej stronie. Jestem absolutnie zwolennikiem tego, żeby studenci mieli dostęp do akademików. Jowita zostaje. Przy takich propozycjach, na jakie się władze uczelni zgodziły, jeszcze w tym roku wystąpią do nas z wnioskiem o środki finansowe na projekt techniczny i pozwolenie na budowę. Jak się zacznie proces projektowania, będzie pozwolenie na budowę, to będziemy po tej całej procedurze finansowej. Będą środki na to, żeby ten akademik odnowić" – zapowiedział minister nauki, zwracając się do studentów protestujących w obronie "Jowity".

Podczas briefingu minister podkreślił, że jego wizyta w Poznaniu dzień po odebraniu nominacji od prezydenta ma świadczyć o tym, jak nowy rząd będzie podchodził do spraw studentów, do spraw uczelni, do kadry naukowej.

"Dzisiaj na sali zobaczyłem setki młodych ludzi i tak sobie pomyślałem: no przecież oni powinni zostać w Polsce. Oni muszą się tutaj dobrze czuć, muszą mieć miejsce, gdzie będą studiować, gdzie będą mieszkać, wypoczywać. Po 15 października możecie wierzyć władzy: jeżeli przyjeżdża minister rządu Rzeczypospolitej i mówi, że +Jowita+ zostaje, to znaczy, że +Jowita+ zostaje. Uzgodniliśmy to oczywiście z panią rektor, bo tego się nie zrobi bez porozumienia z władzami uczelni" – wskazał.

Dariusz Wieczorek zapewnił, że ma pomysł na dofinansowanie kosztownej modernizacji "Jowity".

"Chcielibyśmy, by zapisy w ustawie o funduszu dopłat do budownictwa komunalnego, mieszkaniowego na wynajem były poszerzone o zapis dotyczący uczelni wyższych i akademików. Prawda jest taka, że ta sytuacja wyprzedziła trochę działania ministerstwa. Planowaliśmy w marcu - kwietniu przedstawić plan rządowy, jeżeli chodzi o rozbudowę i remonty akademików w Polsce. Ale to nie znaczy, że jeśli dzisiaj rozwiązaliśmy temat +Jowity+, to takiego programu nie będziemy przygotowywać" – powiedział minister nauki.

Dariusz Wieczorek przekazał, że już jest po rozmowach z koalicjantami w sprawie zmiany ustawy.

"Powiem więcej: projekt ustawy również mam. Zaraz po przyjęciu budżetu będę tę sprawę przedstawiał. Jest tu absolutnie wola, jeżeli chodzi o kwestie związane z akademikami, żeby takie rozwiązanie przyjąć - tym bardziej, że był to jeden z zapisów umowy koalicyjnej. W tym funduszu jest miliard złotych rocznie, jest możliwość finansowania do 80 proc. inwestycji, jeżeli chodzi o remonty i budowę nowych mieszkań komunalnych realizowanych przez samorządy. Jeżeli do tego dopiszemy akademiki, to będą te same zasady i te same reguły" – dodał.

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska podziękowała ministrowi za to, że zdecydował się tak szybko przyjechać do Poznania i pomóc w rozstrzygnięciu problemu "Jowity".

"Ja wiem, że państwo studenci, bo wyrażaliście to państwo bardzo dosadnie, nie wierzyliście w moje dobre intencje i w to, że staram się te sprawy załatwić, ale stało się tak, jak zaoferowałam. Zwróciłam się do ministerstwa o pomoc, dostaliśmy pomoc zewnętrzną, będziemy się o nią starać. Jutro lub w poniedziałek wyjdzie wniosek do ministerstwa" – powiedziała.

Minister nauki podkreślił, że będzie namawiał wszystkich rektorów uczelni w Polsce na budowę nowych akademików.

"Wtedy studenci nie będą musieli wynajmować mieszkań po 3 tys. zł miesięcznie, a będą mieli łatwy dostęp do tańszych akademików. Jestem pewny, że wszystkim nam zależy na tym, żeby w Polsce studenci mieli miejsce do studiowania, miejsce do zamieszkania w czasie studiów. Ten rząd stawia na edukację, na naukę" – zaznaczył.

Protestujący przekazali w czwartek ministrowi list otwarty. Znalazł się w nim m.in. postulat ponownego uruchomienia "Jowity" jako taniego, publicznego akademika.

"Żądamy zadeklarowania planu zapewnienia miejsc w akademiku dla co najmniej 10 proc. osób studiujących na każdej uczelni publicznej w Polsce. Ten odsetek winien rosnąć z biegiem czasu. Czynsze w akademikach powinny być obniżane i utrzymywane na najniższym możliwym poziomie. Istniejące akademiki powinny być remontowane i unowocześniane, a ich zasób powiększany" – zapisano w liście otwartym do ministra.

W piśmie znalazło się też żądanie zapewnienia wszystkim członkom społeczności każdej publicznej uczelni w Polsce dostępu do tanich, publicznych stołówek oraz pokojów socjalnych wyposażonych w sprzęt AGD, radykalnego podwyższenia kwot oraz progu przyznawania stypendium socjalnego i powiązania ich z waloryzowaną kwotą oraz umożliwienia studentom zrzeszonym w związkach zawodowych podjęcie strajku w razie naruszenia interesów lub praw studentów.

Protestujący domagają się też finansowania przez UAM utworzonego w "Jowicie" centrum społeczno-kulturowego, którym zarządzałby "demokratycznie wybrany komitet studentów i studentek zrzeszonych w związkach zawodowych".

"Dodatkowo domagamy się pisemnej gwarancji, że po ewentualnym opuszczeniu budynku żadnej z osób nie spotkają konsekwencje prawne w związku z udziałem w okupacji. Żądamy pisemnej odpowiedzi na list otwarty do 17 grudnia" – zapisano w liście do ministra.

Protestujący poinformowali, że zamierzają zostać w Jowicie do niedzieli. (PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa

rpo/ ajw/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera