Uczelnie i instytucje

Poznań/ Rektor UAM: obecnie nie ma planów sprzedaży DS Jowita; szukamy pieniędzy na modernizację

11.12.2023. Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C) podczas konferencji prasowej w siedzibie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
11.12.2023. Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C) podczas konferencji prasowej w siedzibie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obecnie nie ma planów sprzedaży domu studenckiego Jowita w centrum Poznania – zapewniła w poniedziałek rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiła Kaniewska. Podkreśliła, że uczelnia szuka środków zewnętrznych na modernizację obiektu.

Modernizacja i wyposażenie domu studenckiego kosztować może około 100 mln zł.

Od piątkowego wieczoru kilkadziesiąt osób okupuje DS Jowita w Poznaniu. Studenci sprzeciwiają się planom likwidacji akademika. Wskazują, że zamknięcie taniego domu studenckiego w centrum miasta to cios dla wielu mniej zamożnych studentów.

W tym roku akademickim nie było już naboru do tego domu studenckiego. Władze uczelni zdecydowały o wyłączeniu z użytku obiektu od początku 2024 roku. Jednocześnie trwają zabiegi o znalezienie środków na modernizację obiektu. Rektor poinformowała, że wysyłane dwukrotnie wnioski do resortu nauki o finansowe wsparcie planowanej modernizacji skutkowały dwiema odmowami.

W sobotę na konferencji prasowej studenci przebywający w Jowicie podkreślili, że pokojowa okupacja akademika ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji władz UAM w sprawie Jowity, ale również ogólnej polityki zarządzania uniwersytetami w Polsce.

"W kwietniu rektorka UAM ogłosiła planowaną sprzedaż budynku oraz działki. Obecny kryzys mieszkaniowy dotyka szczególnie młode osoby z mniej zamożnych domów, dla których miejsce w akademiku to często jedyna szansa na rozpoczęcie studiów. Pozbawianie ich możliwości zamieszkania w DS Jowita, który znajduje się w centrum Poznania, w bliskiej odległości od wielu wydziałów, jest krokiem skandalicznym i niezrozumiałym dla społeczności studenckiej" – podkreślają studenci.

W poniedziałek rektor uczelni zapewniła, że do końca jej kadencji nie zapadnie decyzja o sprzedaży Jowity. Przyznała przy tym, że UAM nie ma pieniędzy na samodzielne sfinansowanie remontu budynku.

Na sobotniej konferencji prasowej przedstawiciele protestujących poinformowali, że jeszcze w piątek wieczorem doszło do spotkania z kanclerzem uczelni, podczas którego przekazano mu postulaty protestujących.

"Pierwszy postulat to konkretny plan i termin remontu Jowity. Chcemy, żeby Jowita znowu stała się tanim akademikiem, czyli żeby wróciła do swojej pierwotnej funkcji. Nasz drugi postulat to też konkretny plan i ramy czasowe rozwoju zasobu mieszkaniowego UAM - chcemy żeby akademików było coraz więcej, żeby były one tanie i dostępne dla wszystkich studentów. Nasz trzeci postulat to są tanie publiczne stołówki i pokoje socjalne. Nie zgadzamy się na to, co obecnie dzieje się na uczelni, czyli outsourcing usług do prywatnych firm. Wiadomo, że prywatny biznes chce po prostu zarobić jak najwięcej, więc studentów nie stać na te posiłki na uczelniach" – przekazano w trakcie sobotniej konferencji.

Prof. Bogumiła Kaniewska powiedziała w poniedziałek, że zaprosiła protestujących studentów UAM na spotkanie. Ci w odpowiedzi, zaprosili ją do Jowity. Na razie do spotkania nie doszło.

„Jeśli chodzi o wstrzymanie sprzedaży Jowity, to ten postulat już został zrealizowany i póki co nie podejmujemy żadnych dalszych działań w sprawie sprzedaży domu studenckiego. Natomiast bez dofinansowania zewnętrznego nie jesteśmy w stanie tego obiektu zmodernizować” – powiedziała w poniedziałek prof. Kaniewska.

„Zwrócimy się po raz trzeci do ministerstwa z prośbą o pomoc finansową. Być może do trzech razy sztuka i ją uzyskamy. Badamy też inne możliwości związane z inwestycjami miejskimi. Pamiętajcie państwo, że to jest koniec unijnej perspektywy, zaczyna się następna perspektywa, zaczyna działać KPO - być może stamtąd uda nam się zdobyć pieniądze” – dodała.

Rektor powiedziała też, że jeżeli udałoby się zdobyć pieniądze zewnętrzne na modernizację, uczelnia byłaby w stanie wyłożyć np. 20 mln zł w ramach wkładu własnego. „Najwyżej przesuniemy te pieniądze z innych celów. Takie pieniądze jesteśmy w stanie wygospodarować, natomiast 100 milionów po prostu nie mamy” – wyjaśniła.

Poinformowała, że plan poprawy zasobów mieszkaniowych istnieje; jest zawarty w uczelnianej strategii i w wieloletnim planie inwestycyjnym na lata 2023-2027.

Pytana, czy uczelnia ponosi straty wynikające z okupacji budynku i czy zamierza wyciągać konsekwencje prawne wobec swoich studentów uczestniczących w proteście przyznała, że trwają analizy dotyczące rozwiązania kwestii finansowych. „Udostępniamy tym osobom pomieszczenia, wodę i ogrzewanie. Na pewno nie będziemy natomiast studentów obciążać kosztami - chyba żeby doszło do jakichś celowych dewastacji” - powiedziała.

Reprezentująca protestujących Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa poinformowała w poniedziałek, że we wtorek odniesie się do słów prof. Bogumiły Kaniewskiej. "Poinformujemy też o nadchodzącej wizycie ministra edukacji w okupowanym akademiku" - podano.(PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa

rpo/ ajw/ apiech/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera