Jak testować systemy antydronowe – Polacy współtworzą metodologię

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Polscy optoelektronicy współtworzą kryteria sprawdzania i wyboru technologii antydronowych dla ochrony infrastruktury, granic i mieszkańców poszczególnych państw UE.

Komisja Europejska uznała Projekt COURAGEOUS z udziałem Wojskowiej Akademii Technicznej za główny filar swojej polityki ochrony przed niewspółpracującymi systemami bezzałogowych statków powietrznych – poinformowała uczelnia.

Drony – urządzenia względnie tanie, proste i powszechnie dostępne – są wykorzystywane w działalności przestępczej. Wraz z ich rozwojem powstają więc systemy mogące wykrywać, śledzić, identyfikować i powstrzymywać bezzałogowe statki powietrzne przed szkodliwym działaniem. Także państwa UE w ten sposób zapobiegają nielegalnym praktykom – chroniąc lotniska, infrastrukturę krytyczną i granice, a także zabezpieczając ludzi w miejscach publicznych i podczas wydarzeń masowych. Produkcja systemów antydronowych jest szeroko rozwinięta na świecie, jednak nie została ona w żaden sposób unormowana. Systemów tych nie da się porównać technicznie czy wręcz rozróżnić.

STANDARDY DLA OCHRONY OBIEKTÓW I LUDZI

Władze państw członkowskich UE wybierają systemy antydronowe spośród wielu dostępnych na rynku komercyjnych rozwiązań o charakterze cybernetycznym i niecybernetycznym. Jednak, jak wskazują ekspertyzy, systemy często nie spełniają parametrów katalogowych lub opisane są nieprecyzyjnie. W tej sytuacji wybór technologii stanowi duże wyzwanie - zwłaszcza dla podmiotów lokalnych, które nie mają wystarczających możliwości technicznych i wiedzy w tym zakresie.

Dlatego w październiku tego roku Komisja Europejska przyjęła politykę testowania systemów przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym. Dokumenty EUR-Lex - 52023DC0659 - EN - EUR-Lex (europa.eu) wskazują, że będzie ona bazować na wynikach projektu COURAGEOUS. Projekt dostarczy wytycznych, które pomogą organom państw członkowskich dokonać właściwego wyboru technologii pod kątem ich potrzeb operacyjnych.

wat
Fot. materiały prasowe

FILAR POLITYKI ANTYDRONOWEJ

Instytut Optoelektroniki (IOE) WAT od dwóch lat uczestniczy w projekcie COURAGEOUS finansowanym przez Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej. Liderem konsorcjum jest belgijska Królewska Akademia Wojskowa.

Eksperci pracują nad ustandaryzowaną metodologią testowania systemów antydronowych. Opierają ją na licznych scenariuszach przypadków nielegalnego użycia dronów do szkodliwych celów. Scenariusze te uwzględniają m.in. bezpieczeństwo więzień i lotnisk, ochronę infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwo granic, przemyt narkotyków i handel ludźmi. Z wyników projektu będą mogły korzystać organy ścigania i instytucje publiczne.

„Policje krajów Unii Europejskiej mają trudności z dopasowaniem odpowiednich narzędzi do konkretnych przypadków nielegalnego użycia dronów. Interpol upowszechni wyniki projektu COURAGEOUS wśród organów ścigania, co przyczyni się do znacznie lepszego zrozumienia możliwości systemów przeciwdziałania dronom. Efekty mogą okazać się przydatne na całym świecie” – wyjaśnia kierownik projektu w IOE płk dr hab. inż. Marek Życzkowski, prof. WAT.

POLSKI WKŁAD W MIĘDZYNARODOWĄ METODOLOGIĘ

Naukowcy z IOE analizują systemy antydronowe dostępne na globalnym rynku. Opracowują wymierne i niezależne od technologii wymagania funkcjonalne i wydajnościowe. Stworzą metryki dla różnych systemów wykrywania, śledzenia i identyfikacji dronów, zależne od scenariuszy testowych. Dopracują metodologię testowania i oceny systemów walki z dronami. Dostarczą wytycznych w zakresie testowania zarówno pojedynczych czujników, jak i systemów zintegrowanych.

„Udane testy walidacyjne odbyły się już w Belgii oraz Grecji. Metodologia zostanie zatwierdzona podczas testów końcowych w Hiszpanii prowadzonych z aktywnym udziałem Zespołu IOE WAT. Testy obejmą rozbudowany zestaw komercyjnych systemów antydronowych. Dzięki przyjętej metodologii również twórcy takich systemów będą mogli podejmować decyzje projektowe w oparciu o dane ilościowe” – dodaje płk Życzkowski.

Projekt zakończy się w 2024 roku. Wyniki projektu są stale udostępniane państwom członkowskim, a także wybranym krajom partnerskim i organizacjom międzynarodowym, w tym Interpolowi.

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera