Raport: powodzie, podtopienia i wichury spowodowane zmianami klimatu zagrażają szpitalom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Powodzie, podtopienia i wichury, będące konsekwencjami zmian klimatu, zagrażają budynkom szpitalnym - wynika z najnowszego raportu, w którym przeanalizowano infrastrukturę ponad 200 tys. placówek medycznych na całym świecie. Problem dotyczy także Polski.

Raport "XDI Global Hospital Infrastructure Physical Risk Report 2023" ukazał się w sobotę. Autor raportu, organizacja XDI, to globalny dostawca danych, pozwalających z jednej strony na określenie potencjalnych kosztów związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i zmianami klimatycznymi, a z drugiej - na wprowadzanie odpowiedniej strategii zarządzania skutkami i adaptacji do zmian. Jej prezesem jest działający w Australii Rohan Hamden.

Autorzy raportu poddali analizie niekorzystne warunki oddziałujące na budynki szpitalne od 1990 r., a następnie stworzyli symulację do 2100 r.

Placówki medyczne zakwalifikowano do trzech grup: takie, którym grozi zamknięcie; wymagające adaptacji do zmian klimatu; oraz te o zwyczajnym stopniu ryzyka.

Jak napisano w raporcie, w najgorszym scenariuszu nawet co 12 szpital na świecie będzie musiał być w całości lub częściowo zamknięty do końca bieżącego stulecia - wyliczono, że dotyczy to ponad 16 tys. szpitali. Na większe ryzyko są narażone placówki umiejscowione np. na wybrzeżach lub w pobliżu rzek.

W Polsce, jak wynika z analizy, zamknięcie może grozić nawet 50 szpitalom; w przypadku 5 proc. placówek ekstremalne zjawiska pogodowe wpłyną na ich funkcjonowanie.

Globalne ryzyko uszkodzeń infrastruktury szpitalnej wzrosło od 1990 r. o 27 proc.

Ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,8 st. C - przy szybkim wycofaniu paliw kopalnych - zmniejszyłoby o połowę ryzyko uszkodzenia infrastruktury szpitalnej w porównaniu ze scenariuszem wysokiej emisji - wynika z raportu.

Według prof. dr. hab. n. med. Jarosława Pinkasa z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, raport potwierdza to, co coraz częściej obserwuje się w Polsce. "Podtopienia już zdarzały się w przeszłości, więc dyrektorzy dbają o to, by odpowiednio zabezpieczyć swoje placówki. Instalują backupy prądowe, inwestują w duplikację sieci energetycznej i agregaty z zabezpieczeniem prądowym. Wyzwaniem jest koszt, bo większość nakładów w opiece zdrowotnej idzie na płace. Potrzebujemy znaleźć dodatkowe pieniądze na zmianę infrastruktury, logistykę i szkolenia" - skomentował prof. Pinkas, cytowany w materiałach prasowych.

Jak zaznaczył, bezpieczny szpital to "odpowiednio zaprojektowany szpital na wszystkie sytuacje krytyczne, a także z dostępnymi i sprawdzonymi procedurami, zabezpieczającymi ciągłość działania". "Już teraz zwraca się w polskich szpitalach uwagę na to, gdzie zlokalizowane są krytyczne urządzenia" - zaznaczył.

Jacek Karaczun z HEAL Polska - organizacji zajmującej się wpływem klimatu na zdrowie - podkreślił, że sektor ochrony zdrowia "nie jest gotowy na coraz większe obciążenie konsekwencjami kryzysu klimatycznego". "Raport XDI wskazuje, że do końca stulecia ponad tysiącowi szpitali w Europie grozi zamknięcie z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dlatego, aby zapewnić możliwość skutecznej ochrony zdrowia pacjentów, lekarze muszą pilnie podjąć współpracę z decydentami na rzecz zatrzymania zmiany klimatu i adaptowania sektora medycznego do już występujących zagrożeń" - uznał. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera