Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
30.11.2023 aktualizacja 30.11.2023

Kalisz/ Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie władz Uniwersytetu Kaliskiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie usiłowania narażenia przyszłych pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez władze Uniwersytetu Kaliskiego – przekazał w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Naczelna Izba Lekarska 6 października zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wlkp. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

W ocenie samorządu lekarskiego – jak wynikało z uzasadnienia do zawiadomienia - kaliska uczelnia otworzyła kierunek lekarski nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

NIL zarzuciła władzom uczelni narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z przestępstwem oszustwa, za co grozi do 8 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie. Powodem – jak przekazał rzecznik prokuratury Maciej Meler – „jest stwierdzenie braku ustawowych znamion czynu zabronionego”.

„Takiej decyzji prokuratury spodziewaliśmy się, ponieważ zawiadomienie było pozbawione merytorycznych podstaw” – powiedział PAP rektor UK prof. Andrzej Wojtyła.

Podkreślił, że UK prowadzi kierunek lekarski zgodnie z prawem po uzyskaniu pozytywnej opinii zarówno ministerstwa zdrowia i finalnie ministerstwa edukacji i nauki. Wniosek o powołanie UK przeszedł proces legislacyjny zgodnie z prawem. Zapewnił, że kaliska uczelnia spełnia wszystkie wymogi, ma przygotowaną infrastrukturę i zaplecze techniczne do kształcenia przyszłych lekarzy.

„Na tym jednak nie kończy się cała sprawa, ponieważ jako uczelnia wystąpiliśmy przeciwko Naczelnej Izbie Lekarskiej z pozwami o naruszenie dobrego imienia oraz interesu prawnego uczelni. Z NIL spotkamy się w sądzie” – oświadczył rektor.

Nowa uczelnia powstała na bazie Akademii Kaliskiej, wcześniej była to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Prezydent Andrzej Duda ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. podpisał 4 maja. Celem powołania UK było zminimalizowanie wyludniania się Kalisza i lepszej dostępności dla wszystkich grup społecznych. Uniwersytet – zdaniem inicjatorów – stworzył szanse na zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, a także tej z niepełnosprawnościami.

Z myślą o rozwoju regionu, wówczas jeszcze Akademia Kaliska, uzyskała w 2022 r. prawo do kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Według rektora dane pokazują, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada niecałe 2,4 lekarza, w krajach Unii Europejskiej jest to ponad 3,8 lekarza. Wielkopolska pod tym względem plasuje się na ostatnim miejscu w kraju, ponieważ na 1000 mieszkańców przypada jedynie 1,56 lekarza.

"Nasz region jest szczególnie dotknięty zjawiskiem niedoboru kadry lekarskiej. W powiecie kaliskim pracuje 0,87 lekarzy na 1000 mieszkańców, co przekłada się na niekorzystne wskaźniki zdrowotne ludności zamieszkałej w miastach i w powiatach wspomnianego regionu" – powiedział.

Chęć studiowania medycyny w Kaliszu zgłosiło 1535 kandydatów, a to oznacza, że na jedno miejsce przypadało 25,58 chętnych. Uczelnia miała do dyspozycji łącznie 90 miejsc. Chęć studiowania w Kaliszu zadeklarowali m.in. mieszkańcy Warszawy, Poznania, Gdańska, Torunia i Bydgoszczy, Łodzi, Zgorzelca i wielu innych miejsc.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ apiech/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024