Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
11.07.2023 aktualizacja 11.07.2023

Kalisz/ Dzięki pozytywnej decyzji konserwatora Uniwersytet Kaliski wybuduje najnowocześniejszą w kraju bazę do kształcenia lekarzy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował plany dotyczące budowy Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka Uniwersytetu Kaliskiego – powiedział w sobotę PAP rzecznik prasowy uczelni Jakub Banasiak. Zdaniem rektora prof. Andrzeja Wojtyły to będzie najnowocześniejszy ośrodek kształcenia lekarzy w Polsce.

Uniwersytet Kaliski wraz z nowym rokiem akademickim uruchamia na uczelni kierunek lekarski. W tym celu władze uniwersytetu postanowiły podjąć działania w celu wybudowania nowoczesnej bazy dydaktycznej dla przyszłych lekarzy. Ośrodek nazwano Zakładem Anatomii Prawidłowej Człowieka i przygotowano jego wstępną wizualizację. W zakładzie zaprojektowano m.in. prosektorium, sale dydaktyczne i laboratoria.

Przygotowanie wizualizacji obiektu było niezbędne w celu ubiegania się u konserwatora zabytków o wyrażenie zgody na jego budowę. Teren pod planowaną inwestycję jest objęty prawną ochroną konserwatorską i jest uznany za zabytek, jako historyczny układ urbanistyczny miasta Kalisza. Z tego względu inwestycja musiała zostać pozytywnie zaopiniowana przez konserwatora zabytków.

Beata Matusiak, kierownik kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, po zapoznaniu się z wizualizacją, wydała zgodę na inwestycję. "Po analizie przesłanego materiału w postaci wizualizacji i planowanej lokalizacji obiektu, informuję, że opiniuję pozytywnie planowane zamierzenie inwestycyjne, dotyczące budowy obiektu dla potrzeb Akademii Kaliskiej, który miałby stanąć na posesji położonej w Kaliszu przy ul. Kaszubskiej 12, od strony ulicy Skarszewskiej" – napisała w decyzji.

Teraz uczelnia może przygotowywać przetarg na projekt, a następnie na wybudowanie zakładu.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy, zakład ma zostać wybudowany w trybie modułowym, co oznacza, że będzie gotowy dla studentów w roku akademickim 2024/2025. Środki na ten cel mają pochodzić z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zdaniem prof. Andrzeja Wojtyły to będzie najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. "Tym samym studenci kierunku lekarskiego, będą mieli warunki najlepsze z możliwych" – powiedział rektor, z zawodu lekarz.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mark/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024