Historia i kultura

Szef MEiN powołał Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem im. Jana i Piotra Kochanowskich

Płaskorzeźba na zamojskiej kamienicy. Fot. Adobe Stock
Płaskorzeźba na zamojskiej kamienicy. Fot. Adobe Stock

Minister Przemysław Czarnek powołał państwową instytucję kultury - Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem im. Jana i Piotra Kochanowskich. Nowa instytucja ma się zajmować m.in. "popularyzacją dziedzictwa kulturowego".

Zarządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "w sprawie utworzenia państwowej instytucji kultury – Instytutu Badań nad Renesansem i Barokiem" datowane na 3 listopada, zostało opublikowane 6 listopada. Siedzibą Instytutu - jak wskazano - jest Zamość. Zarządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Zgodnie z dokumentem, przedmiotem działania nowo powołanej instytucji jest "popularyzacja dziedzictwa kulturowego Pierwszej Rzeczypospolitej, w tym upowszechnianie badań naukowych z tego zakresu oraz wspieranie studiów nad kulturą staropolską", a także "wspieranie badań naukowych z zakresu literatury i kultury staropolskiej oraz upowszechnianie ich wyników". Zadaniem Instytutu jest też "wspieranie Akademii Zamojskiej w prowadzeniu badań naukowych w zakresie historii literatury polskiej i pedagogiki oraz działalności edukacyjnej i kulturalnej, związanych z przedmiotem działalności Instytutu".

Do działań powołanej przez ministra Czarnka instytucji należy także - jak wskazano - integracja krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego zajmującego się kulturą staropolską, zwłaszcza literaturą i kulturą renesansu i baroku, a także tworzenie, prowadzenie i rozwijanie baz danych związanych z przedmiotem działalności Instytutu.

Jak wskazano, "nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki". (PAP)

Paulina Kurek

pak/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera