Historia i kultura

Skarb w lesie pod Szczecinem - poszukiwacze odnaleźli 70 złotych monet

06.11.2023. Znaleziony przez Szczecińską Grupę Eksploracyjną zbiór 70 historycznych złotych monet prezentowany w Szczecinie, 6 bm. Metalowa puszka zawierająca monety znajdowała się w lesie koło Szczecina. PAP/Marcin Bielecki
06.11.2023. Znaleziony przez Szczecińską Grupę Eksploracyjną zbiór 70 historycznych złotych monet prezentowany w Szczecinie, 6 bm. Metalowa puszka zawierająca monety znajdowała się w lesie koło Szczecina. PAP/Marcin Bielecki

Dolary i ruble - łącznie 70 złotych monet - odnaleźli pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna w lesie pod Szczecinem. Monety ukryte były w metalowej puszce.

"Wybraliśmy się wczoraj z dwoma znajomymi ze stowarzyszenia na standardowe poszukiwania rzeczy pozostałych po drugiej wojnie światowej – guzików, monet. Ale nikt się nie spodziewał znalezienia złotych monet" – mówił w poniedziałek w rozmowie z PAP Łukasz Istelski ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna. Wyjaśnił, że stowarzyszenie szuka śladów po walkach z początku 1945 r. - bitwy o Szczecin.

"Kolega w pewnym momencie zawołał nas, krzycząc +chłopaki, to chyba nie jest to, co myślę, że jest!" – relacjonował Istelski.

Wydobyta z ziemi metalowa puszka, która zakopana była na głębokości ok. 15-20 cm, była bardzo skorodowana. Jak mówił, "rozpadała się w rękach". Wysypały się z niej złote monety: dolary i ruble.

"To spełnienie marzeń każdego detektorysty, każdego poszukiwacza. To nie tylko skarb materialny, ale przede wszystkim wielkie wydarzenie" – powiedział.

Istelski zaznaczył, że schowane monety mogły mieć związek z działaniami wojennymi, ale ich pochodzenia można się zaledwie domyślać.

Zapytany o wartość znaleziska odpowiedział, że dla stowarzyszenia jest ono bezcenne. Dodał, że wartość numizmatyczna monet przekracza 100 tys. zł. Podkreślił, że monety zostaną przekazane do starostwa powiatowego.

 06.11.2023. Znaleziony przez Szczecińską Grupę Eksploracyjną zbiór 70 historycznych złotych monet prezentowany w Szczecinie, 6 bm. Metalowa puszka zawierająca monety znajdowała się w lesie koło Szczecina. (jm) PAP/Marcin Bielecki
 06.11.2023. Znaleziony przez Szczecińską Grupę Eksploracyjną zbiór 70 historycznych złotych monet prezentowany w Szczecinie. Metalowa puszka zawierająca monety znajdowała się w lesie koło Szczecina.  PAP/Marcin Bielecki

"Staramy się pokazać, że detektorysta to nie tylko ten, który chodzi i rozkopuje pola rolnikom, bo niestety i takie osoby się zdarzają, ale że to osoby z pasją" – mówił Istelski.(PAP)

emb/ jann/

 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera