Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
07.11.2023 aktualizacja 07.11.2023

Skarb w lesie pod Szczecinem - poszukiwacze odnaleźli 70 złotych monet

Dolary i ruble - łącznie 70 złotych monet - odnaleźli pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna w lesie pod Szczecinem. Monety ukryte były w metalowej puszce.

"Wybraliśmy się wczoraj z dwoma znajomymi ze stowarzyszenia na standardowe poszukiwania rzeczy pozostałych po drugiej wojnie światowej – guzików, monet. Ale nikt się nie spodziewał znalezienia złotych monet" – mówił w poniedziałek w rozmowie z PAP Łukasz Istelski ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna. Wyjaśnił, że stowarzyszenie szuka śladów po walkach z początku 1945 r. - bitwy o Szczecin.

"Kolega w pewnym momencie zawołał nas, krzycząc +chłopaki, to chyba nie jest to, co myślę, że jest!" – relacjonował Istelski.

Wydobyta z ziemi metalowa puszka, która zakopana była na głębokości ok. 15-20 cm, była bardzo skorodowana. Jak mówił, "rozpadała się w rękach". Wysypały się z niej złote monety: dolary i ruble.

"To spełnienie marzeń każdego detektorysty, każdego poszukiwacza. To nie tylko skarb materialny, ale przede wszystkim wielkie wydarzenie" – powiedział.

Istelski zaznaczył, że schowane monety mogły mieć związek z działaniami wojennymi, ale ich pochodzenia można się zaledwie domyślać.

Zapytany o wartość znaleziska odpowiedział, że dla stowarzyszenia jest ono bezcenne. Dodał, że wartość numizmatyczna monet przekracza 100 tys. zł. Podkreślił, że monety zostaną przekazane do starostwa powiatowego.

 06.11.2023. Znaleziony przez Szczecińską Grupę Eksploracyjną zbiór 70 historycznych złotych monet prezentowany w Szczecinie, 6 bm. Metalowa puszka zawierająca monety znajdowała się w lesie koło Szczecina. (jm) PAP/Marcin Bielecki
 06.11.2023. Znaleziony przez Szczecińską Grupę Eksploracyjną zbiór 70 historycznych złotych monet prezentowany w Szczecinie. Metalowa puszka zawierająca monety znajdowała się w lesie koło Szczecina.  PAP/Marcin Bielecki

"Staramy się pokazać, że detektorysta to nie tylko ten, który chodzi i rozkopuje pola rolnikom, bo niestety i takie osoby się zdarzają, ale że to osoby z pasją" – mówił Istelski.(PAP)

emb/ jann/

 

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024