Historia i kultura

Włochy/ Wystawa "Kopernik i rewolucja świata" na Forum Romanum w Rzymie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

"Kopernik i rewolucja świata" to tytuł wystawy otwartej w piątek na Forum Romanum w Rzymie. Jest to wielka włosko-polska inicjatywa artystyczno-naukowa z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. Multimedialna ekspozycja wywołała duże zainteresowanie wśród uczestników wernisażu.

Wystawa, która jest prezentowana w niezwykłym miejscu - Curia Iulia w sercu starożytnego Rzymu, została zrealizowana przez dyrekcję parku archeologicznego Koloseum we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Muzeum Astronomiczno-Kopernikańskim w Wiecznym Mieście.

Ekspozycja ukazuje świat obrazu i wyobraźni stworzony przez rewolucję kopernikańską, a także jej korzenie, ikonografię, polskie i włoskie dzieła dedykowane astronomowi oraz zabytki archeologii. Towarzyszą im projekcje multimedialne.

Ponadto wystawa opowiada o pobycie Mikołaja Kopernika w Rzymie w 1500 roku. Przypomniano, że Italia odegrała fundamentalna rolę w kształtowaniu naukowej postawy astronoma, który studiował w Bolonii, Padwie i Ferrarze, a w Wiecznym Mieście przeprowadził ważne badania oraz lekcje matematyki i astronomii, co utrwalono na niektórych zaprezentowanych obrazach.

"Jesteśmy szczęśliwi i dumni z tego, że z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika celebrujemy tę nadzwyczajną postać, która zmieniła percepcję wszechświata i jednocześnie umacniamy więzi między Włochami i Polską, ojczyzną wybitnego astronoma" - oświadczyła dyrektor parku archeologicznego Alfonsina Russo.

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders mówiła podczas wernisażu, że wszyscy marzą o wystawie w tak nadzwyczajnym miejscu. Podkreśliła, że to historyczna inicjatywa dedykowana polskiemu geniuszowi.

Jeden z kuratorów z wystawy, profesor Jerzy Miziołek, mówił, że wystawa to "bajeczna przygoda". Dodał, że warto przyjrzeć się genialnemu astronomowi jako człowiekowi, którego można porównać do Leonardo da Vinci.

Wystawa podzielona została na trzy części: "Kopernik i świat antyczny", "Kopernik we Włoszech", "Miłośnicy Kopernika i jego legenda".

Przed monumentalnym zabytkiem wystawiono marmurowy, odrestaurowany niedawno pomnik astronoma dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, przywieziony z dziedzińca rzymskiego domu ojców zmartwychwstanców.

Można zobaczyć także kopie i oryginały dzieł oraz zabytków antycznych z włoskich muzeów, m.in. na rzymskim Kapitolu oraz Muzeów Watykańskich i Koloseum, a także polskich placówek kulturalnych.

W nadzwyczajnej scenerii zabytku zaprezentowano też pracę Wojciecha Gersona, przedstawiającą Kopernika tłumaczącego swoje odkrycia w Rzymie, a także kopię słynnego obrazu Jana Matejki.

Wystawa pod patronatem Ambasady RP we Włoszech i Instytutu Polskiego będzie otwarta do 29 stycznia przyszłego roku.

Curia Iulia to budynek na Forum Romanum, przeznaczony jako miejsce posiedzeń senatu w starożytnym Rzymie. Zbudowany został w VI w. p.n.e.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera