Rak piersi utworzył serce w obiektywie polskiej fotografki

fot. Małgorzata Lisowska, nagrodzone zdjęcie
fot. Małgorzata Lisowska, nagrodzone zdjęcie

Małgorzata Lisowska uchwyciła na zdjęciu mikroskopowym własne komórki nowotworowe, które układają się w kształt serca. Fotografia zdobyła 3 miejsce w konkursie Nikon Small World. Chora na raka piersi artystka sprzedaje nagrodzoną pracę, a dochód przeznaczy na dalsze leczenie onkologiczne.

Laureatka konkursu jest pacjentką onkologiczną. W tym roku zdiagnozowano u niej raka piersi. "To są moje komórki rakowe (...) Jak coś tak niebezpiecznego może być jednocześnie takie piękne?" - pyta artystka na swoim instagramie @lisowskamargaret, gdzie można zobaczyć jej pozostałe prace. Fotografią mikroskopową zajmuje się od ponad roku.

"Kiedy usłyszałam diagnozę, od razu chciałam zobaczyć, jak wygląda mój nowotwór. Autentyczna warstwa wizualna nowotworów jest brakującym elementem w narracji onkologicznej. Chcę to zmienić" – postanowiła Małgorzata Lisowska. Jej zdaniem fakt, że sfotografowane komórki nowotworowe ułożyły się w serce, podkreśla wyjątkowość zdjęcia. "Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Tym bardziej zdjęcie zyskuje na przekazie" - stwierdziła autorka.

Marzeniem Małgorzaty Lisowskiej jest zmiana narracji w onkologii i praca na rzecz pacjentów. Jak napisała na instagramie, to, co zobaczyła pod mikroskopem, miało i ma dla niej samej wartość terapeutyczną. "Kiedy zobaczyłam serce, trudno było mi uwierzyć, że jest prawdziwe". Od marca jako pacjentka przeszła 16 chemioterapii. Na początku października miała mastektomię piersi z rekonstrukcją. "Ostatnie miesiące to była trudna podróż. Jak zwykle w trudnych chwilach mojego życia sztuka była największym wsparciem" - przyznała.

Swoim doświadczeniem i pracą terapeutyczną przy użyciu obrazów mikroskopowych dzieli się z innymi pacjentami onkologicznymi. Podkreśla, że dla nich też jest to ważne spotkanie z częścią siebie, z emocjami, z ich narracją. "Jeśli znacie kogoś, kto wykorzystuje mikroskopijne obrazy komórek nowotworowych w pracy terapeutycznej z pacjentami onkologicznymi, pomóżcie nam się połączyć. Chciałbym wymienić się doświadczeniem" - apeluje. I dodaje na marginesie: "Kiedy ostatni raz miałeś badania lekarskie?"

Artystycznym celem Małgorzaty - jak podkreśla na stronie Art of Poland - jest zwrócenie uwagi na nowy wymiar świata, który mamy na wyciągnięcie ręki: niewidoczny dla ludzkiego oka, a tworzący naszą codzienność, a nawet nas samych. Fotografuje substancje chemiczne, tkanki roślinne i ludzkie. Inspiracje czerpie ze zdjęć NASA, chcąc oddać inną, bardziej osobistą perspektywę kosmosu.

Małgorzata Lisowska jest również ambasadorką holenderskiej organizacji Value Based Healthcare, specjalizującej się w mierzeniu efektów leczenia. Była mentorką startupów medycznych w European Institute of Innovation and Technology. Ukończyła studia podyplomowe z Psychoonkologii na Uniwersytecie SWPS. Kończyła studia MBA na JiaoTong University w Szanghaju w Chinach. Obecnie pracuje nad wystawą komórek nowotworowych z Instytutem Onkologii w Gliwicach w roli kuratorki wystawy.

Małgorzata sprzedaje nagrodzoną pracę pod hasłem "kupi mi zdrowie", a dochód przeznaczy na dalsze leczenie. Aby dokonać zakupu, można skontaktować się z nią pod adresem mailowym lisowskamalgorzata@gmail.com lub pod nr tel. 607 573 943 . Do nabycia są dwa formaty zdjęć 29 x 29 cm - oprawione w dębową ramę 40 x 40 cm i szkło muzealne oraz 15x15 cm bez oprawy.

W międzynarodowym konkursie fotografii mikroskopowej Nikon Small World wyróżniono 83 zdjęcia spośród tysięcy zgłoszeń od naukowców i artystów z całego świata.

Małgorzata Lisowska zajęła 3 miejsce. Wcześniej Polacy stali na podium tego konkursu 31 lat temu. Wszystkie prace nagrodzone w ramach Nikon Small World 2023 można zobaczyć w galerii konkursu.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

    SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera