Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
09.10.2023 aktualizacja 09.10.2023

Analitycy danych z UW nagrodzeni w europejskim konkursie

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Zespół analityków z Uniwersytetu Warszawskiego został wyróżniony w konkursie organizowanym przez europejską sieć zajmującą się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi CHIST-ERA. Polaków doceniono za prace nad ekosystemem danych badawczych, w których wykorzystują analizę populacji ptaków.

Wyróżnionym zespołem kieruje dr inż. Robert Sot, p.o. dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Prowadzone badania dotyczą zaś standardów FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable), czyli zasad związanych z możliwymi do odnalezienia, dostępnymi, interoperacyjnymi i wielokrotnie wykorzystywanymi danymi w długoterminowych badaniach populacji ptaków.

Projekt nosi nazwę „FAIRBiRDS: Dane i oprogramowanie FAIR do badania ptaków: domknięcie cyklu życia badań w długim ogonie danych badawczych”. Jest jednym z dziewięciu projektów nagrodzonych w konkursie „Open & Re-usable Research Data & Software”, organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z siecią CHIST-ERA. Poza naukowcami z UW uczestniczą w nim także badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz partnerzy z Belgii, Brazylii, Francji i Holandii. Wszyscy oni są ekspertami w zakresie ekologii, ornitologii i IT.

Celem, jaki postawili sobie twórcy projektu, jest standaryzacja modelu danych nauk ekologicznych i stworzenie przejrzystego krajobrazu badawczego. „W ramach projektu zbudowane zostanie ustandaryzowane repozytorium otwartych danych ekologicznych, powiązane z repozytorium recenzowanego otwartego oprogramowania naukowego, pozwalającego na analizę tych danych” – mówi dr inż. Robert Sot.

Konkurs „Open & Re-usable Research Data & Software” skierowany jest do międzynarodowych zespołów badawczych, realizujących projekty związane z otwartymi danymi badawczymi i oprogramowaniem - z perspektywy ich możliwego ponownego wykorzystania.

Omawiany projekt jest jednym z dwóch wyróżnionych w konkursie, których liderem jest polski naukowiec. Drugim, o nazwie „JuDDGES: Zbieranie i kodowanie danych dotyczących decyzji sądowych”, kieruje dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz z Politechniki Wrocławskiej.

W kolejne trzy wyróżnione pomysły, choć kierowane przez zagranicznych badaczy, także zaangażowani są naukowcy z Polski. Łącznie zespoły badawcze z Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia na realizację swoich projektów otrzymają prawie 3,5 mln zł.(PAP)

Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024