Kosmiczny konkurs dla studentów - wygraj wyjazd do ESA i CERN

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci i doktoranci, którzy dosłownie chcą podbić kosmos i mają pomysł na eksperyment lub projekt oparty na infrastrukturze naukowej używanej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, już teraz mogą zgłaszać się do konkursu Direction: Space.

Jego pomysłodawcą jest dr Sławosz Uznański - Polak który z początkiem września został projektowym astronautą ESA.

„Masz pomysł, który mógłby nabrać kosmicznego wymiaru? Pracujesz nad projektem, który może znaleźć zastosowanie w kosmosie? Jeśli tak, mamy dla Ciebie wyjątkową możliwość. Direction: Space to konkurs dla studentów i doktorantów kierunków zarówno inżynieryjnych, jak i tych, które na co dzień nie są kojarzone z kosmosem” - piszą na swojej stronie organizatorzy wydarzenia.

„Pomysł na konkurs pojawił się po tym, jak zostałem ogłoszony rezerwowym astronautą ESA. Polska nigdy nie miała dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a teraz pojawiła się taka możliwość. Aby wykorzystać tę szansę, potrzebujemy pomysłów na eksperymenty, które mogłyby zostać przeprowadzone na orbicie” - mówi Sławosz Uznański.

Jak dodaje, studenci czasami nie wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, więc po prostu to robią. Poza tym zadają sobie trudne pytania, dzięki czemu mają szansę na łamanie schematów i budowanie zaawansowanych technologii. „Właśnie takie osoby chcemy zachęcić do udziału w konkursie” - zaznacza Uznański.

Ideą konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do zaprojektowania eksperymentu, który w przyszłości mógłby zostać wykonany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Inicjatywa ma na celu pokazanie, że wyzwania kosmiczne potrzebują różnorodnych kompetencji i że dzięki osiągnięciom w kosmosie możemy skuteczniej rozwiązywać problemy na Ziemi.

Laureaci konkursu w kwietniu przyszłego roku zostaną zaproszeni na wyjazd studyjny do ESA i CERN. Zwycięskie zespoły spotkają się tam z ekspertami i będą miały okazję ulepszyć projekty swoich eksperymentów. Najlepsza koncepcja będzie miała szansę zostać w pełni przygotowana na potrzeby realizacji na orbicie.

„Pomysł konkursu jest fascynujący. Myślę, że każdy student, który jest zainteresowany kosmosem, chciałby opracować eksperyment, który może być przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - mówi Sara Strączek, studentka geologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Chciałabym się zgłosić do konkursu z jednym z wielu pomysłów, który przyszedł mi do głowy. Badam impaktyty (skały powstające w wyniku uderzenia meteorytu lub innego ciała niebieskiego w powierzchnię Ziemi) i pracuję nad projektem, który zajmuje się odzyskiwaniem tzw. wody szarej w systemach hydroponicznych. Chcę w konkursie przeprowadzić eksperyment związany z tym obszarem”.

Aby wziąć udział w konkursie należy do 10 listopada 2023 zgłosić swój zespół (złożony z minimum 3, a maksimum 8 członków) na stronie internetowej.

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć następujących obszarów: biologii i biotechnologii; badań środowiskowych; edukacji; psychologii człowieka; fizyki; rozwoju nowych technologii. W ramach Konkursu można także składać projekty międzyobszarowe.

Informacja o kwalifikacji do drugiego etapu zostanie przekazana zespołom do 4 grudnia 2023.

Więcej o wydarzeniu i zasadach uczestnictwa można dowiedzieć się na stronie: www.direction.space

Organizatorami konkursu są Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space, we współpracy z Direction Earth/Space — inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej. Partnerem wydarzenia jest CERN, a patronatu honorowego udzielili: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Polska Agencja Kosmiczna.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera