
Rusza piąty konkurs w programie "Dla Ukrainy", który wspiera współpracę naukowców z Polski i Ukrainy, realizujących wspólne badania z zakresu nauk humanistycznych i społecznych - poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Wnioski można składać do 2 czerwca.
W 5. edycji programu "Dla Ukrainy" mogą wziąć udział badacze zatrudnieni w ukraińskich instytucjach naukowych, którzy przebywają obecnie w Ukrainie. Wspólnie z polskim partnerem mogą zgłosić projekt badawczy do konkursu.
Zarówno badacz z Ukrainy, jak i z Polski, musi mieć stopień doktora, uzyskany nie wcześniej niż 12 lat przed złożeniem wniosku. Projekty powinny dotyczyć ważnych dla obu krajów tematów, takich jak: rozwój społeczeństwa obywatelskiego, demokracja, integracja europejska, bezpieczeństwo.
Każdy projekt może otrzymać roczne finansowanie w wysokości 268 800 zł – na wynagrodzenia oraz koszty prowadzenia badań.
Termin składania wniosków upływa 2 czerwca 2025 r. Wnioski oceni międzynarodowe jury. Planowane jest sfinansowanie do trzech projektów.
Program "Dla Ukrainy" został zainicjowany przez FNP w marcu 2022 r., tuż po agresji ze strony Rosji na Ukrainę.
"Natychmiast podjęliśmy decyzję o wsparciu naszych sąsiadów tak jak potrafimy najlepiej, czyli poprzez finansowanie badań naukowych. Chcemy pomóc badaczom i badaczkom z Ukrainy, aby mogli kontynuować pracę naukową przerwaną lub mocno utrudnioną przez działania wojenne. Nasz program wzbudza duże zainteresowanie, co świadczy o tym, że ta inicjatywa była i jest potrzebna" – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes FNP, cytowany w informacji prasowej przesłanej w czwartek PAP.
"Sytuacja w Ukrainie jest bardzo trudna. Naukowcy, którzy pracują w Ukrainie, borykają się z wieloma problemami. Program +Dla Ukrainy+ to dla nich szansa na kontynuację badań, współpracę międzynarodową i na czerpanie doświadczeń z dobrych praktyk w zarządzaniu projektami badawczymi, co może być pomocne w przyszłości, kiedy będzie trzeba odbudowywać ukraińską naukę" – mówi dr Sofia Azowcewa, koordynatorka programu w FNP.
Według szacunków UNESCO straty ukraińskiej nauki w wyniku wojny z Rosją przekraczają miliard dolarów. Dane publikowane na platformie Science at Risk wskazują, że ogromnym problemem jest zjawisko tzw. brain-drain, ponieważ bardzo wielu ukraińskich naukowców zostało zmuszonych do emigracji. Natomiast badacze, którzy pozostali na Ukrainie mają ogromne trudności z prowadzeniem badań na takim poziomie, jak to miało miejsce przed wojną (wg danych pochodzących z UA Science Reload Survey).
Spotkanie informacyjne online poświęcone konkursowi odbędzie się 24 kwietnia o godz. 11.00. Informacje o programie i szczegółowy regulamin znajduje się na stronie FNP.
Dotychczas w ramach programu fundacja zorganizowała cztery nabory wniosków i przyznała 11 grantów na łączną kwotę ponad 2,9 mln zł.(PAP)
Nauka w Polsce
zan/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.