OPI i ICM UW zawarły porozumienie dotyczące realizowania innowacyjnych projektów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ośrodek Przetwarzania Informacji oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego zawarły porozumienie, w ramach którego będą wspólnie realizować innowacyjne projekty. Współpraca ta pozwoli na łatwiejszy transfer wiedzy - poinformowano w komunikacie prasowym OPI.

2 sierpnia br. w Warszawie Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) zawarły porozumienie.

W ramach tej współpracy, jednostki wspólnie będą realizować innowacyjne projekty, dzięki którym łatwiejszy będzie transfer wiedzy oraz opracowywanie nowoczesnych narzędzi informatycznych, które będą wspierać przede wszystkim polską naukę.

W ramach wspólnych inicjatyw zaplanowano m.in. działania na rzecz utworzenia krajowego systemu publikacji naukowych.

"OPI już od dawna aktywnie rozwija systemy informatyczne, które wspierają całe środowisko polskiej nauki. Cieszę się, że teraz możemy połączyć siły z ICM UW i wspólnie wspierać polskich naukowców w zakresie nowoczesnych technologii informatycznych. Już wcześniej realizowaliśmy wspólne inicjatywy, jednak dzięki porozumieniu będziemy mogli zwiększyć ich zasięg, a także wspólnie ubiegać się o finansowanie dużych projektów badawczo-rozwojowych" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji, dr inż. Jarosław Protasiewicz.

"ICM UW specjalizuje się w eksploracji dużych zbiorów danych oraz budowie modeli służących analityce danych. Opracowujemy i wykorzystujemy metody uczenia maszynowego do wielkoskalowej analizy tekstów oraz przeprowadzania data miningu. Wnosimy do współpracy z OPI konkretne rozwiązania w obszarze bibliotek wirtualnych, w tym wieloletnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji na potrzeby otwartej nauki oraz w prowadzeniu WBN i serwisów Platformy Otwartej Nauki. Bardzo się cieszmy z partnerstwa z OPI również w szerszym kontekście wspólnych inicjatyw na rzecz open science w Polsce" – skomentował dyrektor ICM UW, dr inż. Robert Sot.

OPI oraz ICM UW to jednostki, które od wielu lat aktywnie działają w zakresie informatyki i data science oraz od dawna współpracują ze sobą przy różnych projektach. Teraz postanowiły zwiększyć liczbę oraz skalę wspólnych inicjatyw, dzięki czemu możliwa będzie realizacja długoterminowych działań, które przyniosą pozytywne efekty wszystkim podmiotom związanym z polską nauką. (PAP)

Nauka w Polsce, Katarzyna Herbut

kh/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 07.10.2024 EPA/SPACEX

    Innowacyjne anteny firmy Astronika w misji HERA

  • 03.10.2024. Pokaz aparatury badawczej w ramach VI Spotkania Nauki z Biznesem w laboratorium Hali Technologicznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, 3 bm. Wydarzenie zorganizowane zostało wraz z Centrum Inicjatyw Gospodarczych - Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz Lubuskim Klastrem Metalowym. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Spotkanie nauki z biznesem w laboratoriach ZUT

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera