Uczelnie i instytucje

Opole/ Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Opolskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pięć tysięcy studentów i prawie stu doktorantów rozpoczęło w czwartek nowy rok akademicki na Politechnice Opolskiej. Zdaniem władz uczelni większa niż rok temu liczba kandydatów przy spadku liczby maturzystów to sukces politechniki.

W czwartek na Politechnice Opolskiej odbyła się inauguracja roku akademickiego. Jak zaznaczają władze uczelni, studia w Opolu wybrali nie tylko mieszkańcy województwa opolskiego, ale m.in. z województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podlaskiego czy podkarpackiego.

"W tym roku akademickim nasza uczelnia będzie kształcić na 26 kierunkach studiów i w 10 dyscyplinach szkoły doktorskiej. Po raz pierwszy rekrutowaliśmy na dwa nowe kierunki studiów. To dietetyka i jakość żywności oraz analiza danych w biznesie. Obie rekrutacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak rekrutacja na pozostałe studia stacjonarne i niestacjonarne naszej uczelni. Warto podkreślić, że w tym roku przyjęliśmy blisko dwa tysiące nowych studentów. To o 20 procent więcej niż rok temu przy jednoczesnym spadku liczby maturzystów" - powiedział prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Wręczono również tytuł profesora honorowego profesorowi Jackowi Semaniakowi, prezesowi Głównego Urzędu Miar, wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, rektorowi tej uczelni w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020. Jak informuje uczelnia, nadanie tej godności jest wyrazem uznania środowiska akademickiego Politechniki Opolskiej dla wielkiego wkładu profesora w rozwój nauki, w szczególności w zakresie fizyki atomowej i molekularnej. (PAP)

Marek Szczepanik

masz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera