Brazylia/ Ponad 100 delfinów padło w wodach Amazonii w ostatnim tygodniu września

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pod koniec września br. w rzece Amazonka oraz w jej dopływach na terytorium Brazylii padło ponad 100 okazów słodkowodnych delfinów. Biolodzy twierdzą, że winę za śmierć ssaków ponoszą utrzymujące się nad Brazylią upały i postępująca susza.

Według badającego ekosystemy brazylijskiego Instytutu Mamiraua ponad 100 martwych zwierząt to okazy dwóch gatunków: delfina amazońskiego oraz inii amazońskiej, nazywanej też potocznie różowym delfinem.

Cytujący brazylijskie służby portal Globo sprecyzował, że biolodzy potwierdzili ponad 100 przypadków śmierci występujących w wodach Amazonii delfinów tylko w ostatnim tygodniu września.

Reprezentujący Instytut Mamiraua Andre Coelho powiedział w rozmowie z brazylijskimi mediami, że dotychczas nie udało się wydobyć z wody wszystkich padłych delfinów, co podnosi ryzyko zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego w tym rejonie kraju.

Zdaniem brazylijskich biologów głównym powodem licznych zgonów pływających w rzekach Amazonii delfinów jest panująca tam susza, a także blisko 40-stopniowe upały.

Odnotowują oni, że rosnąca temperatura wody, prowadząca do śnięcia ryb, pozbawia delfiny pożywienia, zaś susza obniża poziom wody w akwenach, co skutkuje brakiem przestrzeni do przemieszczania się tych ssaków.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera