Portugalia/ Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie liczba rekinów, waleni i delfinów przy brzegu aglomeracji Lizbony

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wraz z ocieplaniem się klimatu u brzegów aglomeracji Lizbony rośnie liczba dużych zwierząt morskich, takich jak rekiny, walenie i delfiny, wynika z obserwacji portugalskich biologów.

Jak poinformował biolog Bernardo Queiroz, ekspert w dziedzinie zwierząt morskich, w ciągu ostatnich kilku lat doszło do nasilenia się wizyt u brzegów stołecznej aglomeracji szczególnie waleni i rekinów.

Wyjaśnił, że sukcesywnie przybywa też delfinów. Zaznaczył jednak, że te zwierzęta pojawiały się już wcześniej w delcie rzeki Tag.

“Tag stał się w ostatnim czasie nie tylko miejscem żerowania delfinów, ale również obszarem, na którym dorosłe osobniki uczą młode polowań”, powiedział cytowany przez CNN Portugal Queiroz.

Zaznaczył, że innym poza rosnącą liczbą delfinów u brzegów aglomeracji Lizbony fenomenem jest częste pojawianie się waleni, szczególnie płetwala zwyczajnego.

“Jego większa obecność w sierpniu to zjawisko bardzo nietypowe. Prawdopodobnie wynika ze zmieniających się warunków klimatycznych oraz dobrej jakości wody”, dodał Queiroz.

Wyjaśnił, że częstsze wizyty waleni, rekinów oraz delfinów u brzegów aglomeracji Lizbony wynikają też z mniejszego wiatru, utrzymującej się od kilku tygodni fali upałów, a także z większego dostępu do pożywienia w rejonie delty Tagu.

“Sardynka lubiąca takie warunki pojawia się tu coraz częściej, zwabiając jednocześnie duże morskie zwierzęta w rejon aglomeracji lizbońskiej”, podsumował portugalski biolog.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera