Różne gatunki delfinów mogą się krzyżować

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Hiszpańscy biolodzy potwierdzili, że delfiny należące do różnych gatunków krzyżują się w naturalnych warunkach. Potwierdzają to zdjęcia delfina pospolitego i butlonosa zwyczajnego w Cieśninie Gibraltarskiej, przeanalizowane przez naukowców z Sewilli.

O pierwszych zdjęciach młodych delfinów, stanowiących krzyżówkę dwóch gatunków - butlonosa zwyczajnego oraz delfina pospolitego, poinformował Jose Carlos Garcia z Laboratorium Biologii Morskiej Uniwersytetu w Sewilli. Zdjęcia wykonano w 2016 r. w pobliżu wejścia do portu w Algeciras, na południu Hiszpanii.

Biolog wyjaśnił, że w wodach Cieśniny Gibraltarskiej zaobserwowano już kilka takich młodych.

"Przypadki krzyżowania się różnych gatunków delfinów zdarzały się wprawdzie w przeszłości, ale tylko w niewoli. Nie miały miejsca w warunkach naturalnych" - podkreślił Garcia.

Hiszpańscy biolodzy twierdzą, że do skrzyżowania gatunków i przyjścia na świat młodych nie doszłoby, gdyby jedno ze stad delfina pospolitego (z wód Cieśniny Gibraltarskiej) nie zaakceptowało samicy butlonosa. Takie sytuacje to duża rzadkość.

Analiza zdjęć młodych zwierząt potwierdziła, że naukowcy mają do czynienia z pierwszą na świecie krzyżówką dwóch gatunków delfina w warunkach naturalnych. Agrumentem przemawiejącym za odmiennością krzyżówki jest - zdaniem badaczy - ich ubarwienie: inne, niż u typowych młodych reprezentujących każdy z gatunków.

Wody Cieśniny Gibraltarskiej to "obszar kluczowy do dalszych obserwacji zarówno krzyżówek, jak i stad delfinów z obu gatunków. Zatoka Algeciras jest jednym z najważniejszych obszarów dla delfinów, ich żerowania i reprodukcji" - dodał Jose Carlos Garcia, sugerując konieczność ograniczenia sportów wodnych w tym rejonie.

Badanie prowadzone przez Laboratorium Biologii Morskiej Uniwersytetu w Sewilli, którego główne wnioski opublikowano w naukowym magazynie "Plos One", powstało we współpracy z sewilskim oceanarium, a także gibraltarską spółką Dolphin Adventure. (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera