Różowe delfiny wśród ofiar suszy w Amazonii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jak poinformował w sobotę brazylijski Instytut Przyrodniczy Mamiraua, nie tylko ryby, ale także żyjące w wodach jezior regionu Amazonii różowe delfiny stają się ofiarami suszy i wysokich temperatur, które nawiedziły Amazonię: w ostatnich dniach września rybacy znaleźli ponad sto martwych osobników tego gatunku.

Różowe delfiny, największe z tego gatunku, które osiągają długość 2 metrów 70 centymetrów i wagę do 135 kilogramów, żyją w Amazonii m.in. w jeziorze Tefe, w którym temperatura wody dochodzi w tym sezonie niemal do 40 stopni Celsjusza.

Katastrofalny brak opadów w czasie tegorocznej pory suchej – sygnalizują naukowcy ze cytowanego Instytutu Przyrodniczego – sprawia również, że „coraz liczniejsze, nie notowane nigdy dotąd” ławice śniętych ryb pojawiają się w wodach największej rzeki świata, Amazonki.

Rząd Brazylii ogłosił w tych dniach rozpoczęcie ”Operacji Susza” w celu zapewnienia mieszkańcom dotkniętej tą klęską brazylijskiej części Amazonii dostaw artykułów żywnościowych i wody pitnej; na terenie 59 z 62 gmin brazylijskiej Amazonii ogłoszono z powodu niskiego stanu wód i nie notowanych od 2015 roku wysokich temperatur dochodzących do 40 stopni Celsjusza „stan alarmowy.”

Wśród „spowodowanych przez człowieka” zmian klimatycznych naukowcy z Instytutu Mamiraua wskazują wycinkę dziewiczych lasów deszczowych brazylijskiej Amazonii dla zdobycia terenów pod uprawy pastewne i pastwiska dla wielkich hodowli bydła oraz górnictwa. (PAP)

ik/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera