Uczelnie i instytucje

Olsztyn/ W akademikach więcej chętnych, niż miejsc

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zainteresowanie studentów mieszkaniem w akademikach należących do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest ogromne. Chętnych do mieszkania w akademikach jest tak wielu, że ponad 100 osób zapisało się na listę rezerwową.

Tomasz Wierzejski, prezes Fundacji "Żak", która administruje akademikami należącymi do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, powiedział PAP, że do dyspozycji studentów uczelnia ma 9 akademików, w których jest nieco ponad 2 tys. miejsc. "Dwadzieścia procent przeznaczyliśmy dla studentów pierwszego roku uznając, że powinno się im ułatwić start w studenckie życie. Pozostałe miejsca były rozdysponowywane na zasadzie: kto pierwszy, ten lepszy" - powiedział PAP Wierzejski i dodał, że miejsca w akademikach szybko rozdysponowano. Studenci, którzy nie dostali akademika, a chcą w nim mieszkać, wpisywali się na listę rezerwową - widnieje na niej ponad sto nazwisk.

Wszystkie akademiki olsztyńskiego uniwersytetu znajdują się na terenie campusu uniwersyteckiego w dzielnicy Kortowo. Są bardzo atrakcyjnie położone w parku, w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora. W campusie znajdują się też budynki dydaktyczne wszystkich wydziałów uniwersytetu, co sprawia, że mieszkający w nich studenci nie muszą ponosić kosztów dojazdu na uczelnię.

Ceny za akademiki są uzależnione od ilości łóżek w pokoju. Za miejsce w pokoju trzyosobowym w Olsztynie trzeba zapłacić 480 zł, za miejsce w "dwójce" - 550 zł, a pokój jednoosobowy, w zależności od standardu akademika, kosztuje 600-700 zł. "Trzeba pamiętać, że student nie płaci dodatkowo za media typu prąd, woda, czy ogrzewanie" - podkreślił Wierzejski. Dodał, że - w porównaniu z większymi ośrodkami akademickimi - ceny te nie są wygórowane i niektórzy studenci wprost przyznają, że z powodu niższych kosztów utrzymania wybierają studia w Olsztynie, a nie w dużych ośrodkach akademickich.

Studenci, którzy chcą wynająć w Olsztynie mieszkanie, nie mają łatwego zadania. "Ilość mieszkań na wynajem, w porównaniu z poprzednimi latami, zmalała, a do tego wielu właścicieli zgłaszając mieszkanie do wynajęcia od razu mówi, że nie chce mieć lokatorów studentów. Właściciele lokali uważają, że studenci nie zapewniają ciągłości najmu, są zainteresowani mieszkaniem od października do czerwca, właścicielom lokali często zależy na dłuższym najmie" - powiedział PAP broker ds. wynajmu nieruchomości w Olsztynie Krzysztof Jarmoliński.

Średni koszt wynajmu kawalerki w Olsztynie wynosi od 1 do 2 tys. zł, mieszkania 3-pokojowego od 1,8 do 3 tys. zł. Do tego należy doliczyć opłaty za czynsz, czy media.

"Zdarza się dość często, że studentom drugiego, czy trzeciego roku rodzice kupują mieszkanie traktując to jako inwestycję na przyszłość. Dotyczy to zwłaszcza studentów medycyny, czy weterynarii" - powiedział PAP Jarmoliński. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera