Fototerapia pomogła myszom z Alzheimerem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

U myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera, poddanych przezczaszkowej terapii światłem w trakcie snu, doszło do gwałtownego usuwania szkodliwych białek. „Mózg zamienił się w usuwającą amyloid pralkę” – skomentowali naukowcy.

Choć o dobroczynnym działaniu snu na mózg wiadomo od dawna, nie jest pewne, dlaczego sen właśnie tak działa, ani czy ten proces można kontrolować. Niedawne odkrycia wskazują, że kiedy ktoś śpi, silniej działa układ limfatyczny usuwający z tkanek toksyny.

Prawdopodobnie między innymi dlatego zaburzenia snu silnie przyczyniają się do rozwoju problemów neurologicznych.

Jak tłumaczą autorzy nowej pracy, opublikowanej w piśmie „Frontiers of Optoelectronics”, naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu im. Humboldta - sen pomaga m.in. oczyszczać mózg z beta-amyloidu, czyli wadliwego białka, które gromadzi się w przebiegu choroby Alzheimera.

W pilotażowym badaniu zespół ten przetestował metodę nieinwazyjnego oddziaływania światłem na mózgi myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera. Procedura wyraźnie poprawiała usuwanie z mózgów gryzoni groźnego białka.

Okazało się przy tym, że lepiej działał zabieg prowadzony, gdy myszki spały. Naukowcy skomentowali, że wtedy „mózg zamienił się w pralkę usuwającą beta-amyloid”.

Badacze podkreślają, że metoda oddziaływaniem światłem na mózg uznana została przez FDA za bezpieczną, co oznacza łatwiejsze ewentualne rozpoczęcie badań z udziałem ludzi.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ocieplenie klimatu zmienia obroty Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera