Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
08.09.2023 aktualizacja 08.09.2023

ESA: Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do misji kosmicznej

Sławosz Uznański, Łódź, 13.01.2023. PAP/Marian Zubrzycki Sławosz Uznański, Łódź, 13.01.2023. PAP/Marian Zubrzycki

Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do udziału w misji kosmicznej - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

"Z dniem 1 września Sławosz Uznański dołączył do ESA jako astronauta projektu oczekujący na lot w przyszłej misji kosmicznej" - podała ESA.

Już w listopadzie ub.r. Polak został wybrany na astronautę rezerwowego ESA, po długim procesie rekrutacyjnym, do którego zgłosiło się ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA.

1 września br. Sławosz Uznański dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów (European Astronaut Corps). Polak przechodzi intensywny program szkolenia zapoznawczego, aby sprostać wysokim standardom wymaganym podczas lotów kosmicznych.

Uznański (ur. w 1984 r.) ma doświadczenie w inżynierii systemów kosmicznych, prowadził badania nad skutkami promieniowania. Niedawno pełnił funkcję inżyniera odpowiedzialnego za największy akcelerator w CERN, Wielki Zderzacz Hadronów.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że dostałem szansę i biorę udział w szkoleniu astronautów ESA, przygotowującym do przyszłych lotów kosmicznych. Kosmos zawsze był bardzo bliski mojemu sercu i zawsze uważałem się za urodzonego odkrywcę. W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój technologii i badań na niskiej orbicie okołoziemskiej, więc czekam na niezwykle ekscytujące czasy” – skomentował Uznański, cytowany w komunikacie ESA.

Sławosz Uznański jest kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Lot ma odbyć się w drugiej połowie 2024 r.

Porozumienie w sprawie lotu na ISS podpisały 4 sierpnia br. polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz amerykańska firma z branży kosmicznej Axiom Space. Polski astronauta wybrany do misji ma "skupić się na eksperymentach technologicznych".(PAP)

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024