ESA: Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do misji kosmicznej

Sławosz Uznański, Łódź, 13.01.2023. PAP/Marian Zubrzycki
Sławosz Uznański, Łódź, 13.01.2023. PAP/Marian Zubrzycki

Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do udziału w misji kosmicznej - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

"Z dniem 1 września Sławosz Uznański dołączył do ESA jako astronauta projektu oczekujący na lot w przyszłej misji kosmicznej" - podała ESA.

Już w listopadzie ub.r. Polak został wybrany na astronautę rezerwowego ESA, po długim procesie rekrutacyjnym, do którego zgłosiło się ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA.

1 września br. Sławosz Uznański dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów (European Astronaut Corps). Polak przechodzi intensywny program szkolenia zapoznawczego, aby sprostać wysokim standardom wymaganym podczas lotów kosmicznych.

Uznański (ur. w 1984 r.) ma doświadczenie w inżynierii systemów kosmicznych, prowadził badania nad skutkami promieniowania. Niedawno pełnił funkcję inżyniera odpowiedzialnego za największy akcelerator w CERN, Wielki Zderzacz Hadronów.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że dostałem szansę i biorę udział w szkoleniu astronautów ESA, przygotowującym do przyszłych lotów kosmicznych. Kosmos zawsze był bardzo bliski mojemu sercu i zawsze uważałem się za urodzonego odkrywcę. W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój technologii i badań na niskiej orbicie okołoziemskiej, więc czekam na niezwykle ekscytujące czasy” – skomentował Uznański, cytowany w komunikacie ESA.

Sławosz Uznański jest kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Lot ma odbyć się w drugiej połowie 2024 r.

Porozumienie w sprawie lotu na ISS podpisały 4 sierpnia br. polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz amerykańska firma z branży kosmicznej Axiom Space. Polski astronauta wybrany do misji ma "skupić się na eksperymentach technologicznych".(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera