Szef MRiT: przedstawimy kandydaturę Sławosza Uznańskiego do udziału w misji kosmicznej

Warszawa, 11.01.2023. Astronauta ESA Sławosz Uznański podczas konferencji nt. zaangażowania Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w siedzibie MRiT Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 11.01.2023. Astronauta ESA Sławosz Uznański podczas konferencji nt. zaangażowania Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w siedzibie MRiT Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak

Będziemy przedstawiali kandydaturę Sławosza Uznańskiego do udziału w misji kosmicznej na orbicie ziemskiej - poinformował w środę w mediach społecznościowych minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef MRiT przekazał w środę Polskiej Agencji Prasowej, że polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak ma m.in. testować zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, a także realizować eksperymenty.

Waldemar Buda poinformował później na Twitterze, że do udziału w misji kosmicznej zgłoszona będzie kandydatura Sławosza Uznańskiego. "Kilka dni temu podpisałem umowę, a dzisiaj już wiem, że jest ona parafowana przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych partnerów w Stanach Zjednoczonych. Co to oznacza? Od dzisiaj mamy już pewność, że drugi w historii polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę (...). Będziemy przedstawiali jako kandydata naszego Sławosza Uznańskiego" - powiedział minister na nagraniu.

Dodał jednocześnie, że kandydatura Uznańskiego musi być jeszcze zatwierdzana przez odpowiednie gremia. "Liczymy, że to właśnie będzie on. To jest prestiżowa szansa dla Polski, ale też dla całego przemysłu kosmicznego" - podkreślił szef MRiT.

Resort rozwoju i technologii przekazał, że 4 sierpnia Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.

W 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu - jak podkreśla ministerstwo - polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.

Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną. Wnioski można składać do 8 września br.

W listopadzie 2022 r. Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Oprócz 11 rezerwowych ESA wyłoniła wówczas też sześciu astronautów korpusu podstawowego. Uznański pokonał ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.

Dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł mgr. inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr. inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów naukowych. Uznański pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera