Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
09.09.2023 aktualizacja 11.09.2023

W. Brytania/ Najwyższa temperatura w tym roku i rekordowa fala wrześniowych upałów

Adobe Stock Adobe Stock

Czwartek okazał się najcieplejszym dniem w tym roku w Wielkiej Brytanii, wskutek czego obecna fala upałów stała się rekordową, bo nie zdarzyło się do tej pory, by we wrześniu były cztery kolejne dni z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza - podał urząd meteorologiczny Met Office.

Najwyższą temperaturę w czwartek - 32,6 stopnia - zanotowano w Wisley w hrabstwie Surrey na południu Anglii. To o 0,4 stopnia więcej niż podczas dwóch dni w czerwcu, które do tej pory były najbardziej upalnymi w tym roku.

Oznacza to zarazem, że czwartek jest czwartym kolejnym dniem, w którym w jakimś miejscu Wielkiej Brytanii temperatura przekroczyła 30 stopni. Do tej pory najdłuższa we wrześniu seria z upałami powyżej tego poziomu miała trzy dni - zdarzyło się tak w latach 1898, 1906, 1911 i 2016.

Prawdopodobnie na czterech kolejnych dniach się nie skończy, bo meteorolodzy przewidują, że upały potrwają do końca tygodnia, a w sobotę w Londynie i południowo-wschodniej Anglii temperatura może dojść do 33 stopni.

To spowodowałoby pobicie jeszcze jednego rekordu - łącznej liczby dni we wrześniu z temperaturą powyżej 30 stopni. Na razie rekordowym pozostaje wrzesień 1911 roku, gdy takich dni było pięć. Z kolei najwyższą temperaturą we wrześniu od początku pomiarów jest 35,6 stopnia C, które odnotowano w Bawtry w hrabstwie South Yorkshire w 1906 roku.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023