Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym SLIM

EPA/JIJI PRESS JAPAN 07.09.2023
EPA/JIJI PRESS JAPAN 07.09.2023

Japonia wystrzeliła rakietę H-IIA z lądownikiem księżycowym w czwartek rano po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody. Lądowanie urządzenia na Księżycu zaplanowano na początek przyszłego roku.

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) podała, że rakieta wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii. Startem zajmowała się firma Mitsubishi Heavy Industries.

Rakieta przenosi statek kosmiczny Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) firmy JAXA, nazywany „księżycowym snajperem” ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania. Lądowanie SLIM na Księżycu zaplanowano na początek przyszłego roku.

Start japońskiej rakiety z lądownikiem następuje dwa tygodnie po tym, jak Indie stały się czwartym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3 na południowym biegunie Księżyca.

Dwie wcześniejsze próby lądowania na Księżycu podjęte przez Japonię w ubiegłym roku nie powiodły się. W pierwszej, w listopadzie , JAXA straciła kontakt z lądownikiem niesionym przez rakietę NASA. W kwietniu lądownik rozbił się podczas próby zejścia na powierzchnię Księżyca.(PAP)

wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

  • Fot. Adobe Stock

    Leki i szczepionki mRNA do wdychania coraz bliżej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera