Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
06.09.2023 aktualizacja 06.09.2023

Ponad 120 specjalistów będzie dyskutować o ochronie kuraków, np. głuszców i cietrzewi

Adobe Stock Adobe Stock

Na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się XV Międzynarodowe Sympozjum poświęcone kurakom. Ponad 120 specjalistów, m.in. z Polski, USA, Japonii, Niemiec, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Czech, będzie dyskutować o ochronie tych ptaków.

15th International Grouse Symposium odbędzie się w dniach 11-15 września 2023 r. w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1J. O konferencji poinformowała uczelnia.

Konferencje z cyklu International Grouse Symposium (IGS) odbywają się cyklicznie w tych krajach świata, w których funkcjonują prężne środowiska badawcze działające na rzecz tworzenia naukowych podstaw ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków z rzędu Galliformes (kuraków). Instytucją sprawującą patronat merytoryczny i instytucjonalny nad IGS jest Species Survival Commission, International Union for Conservation of Nature (SSC IUCN).

Ostatnia konferencja z cyklu IGS odbyła w 2018 r. w Utah w USA, gdzie podjęto decyzję, że kolejna zostanie zorganizowana w Polsce. Wybrano Uniwersytet w Białymstoku. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został prof. dr hab. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii UwB.

"Kuraki są grupą ptaków globalnie zagrożonych. W polskiej awifaunie reprezentują je dwa gatunki o szczególnym statusie ochronnym: cietrzew i głuszec. Od 1995 roku oba gatunki objęte zostały całkowitą ochroną (załącznik I do Dyrektywy Ptasiej UE), umieszczono je także w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako skrajnie zagrożone" – przypomina dr hab. Aneta Książek z Wydziału Biologii UwB - przedstawicielka Komitetu Organizacyjnego sympozjum.

Dodaje, że celem konferencji jest dokonanie przeglądu oraz sformułowanie rekomendacji dotyczących dwóch kluczowych aspektów naukowych podstaw ochrony gatunkowej kuraków, ze szczególnym uwzględnieniem cietrzewia i głuszca. Chodzi o doskonalenie metod hodowlanych służących rozwojowi hodowli zachowawczych oraz o doskonalenie metod monitoringu populacji naturalnych, w szczególności śledzenia osobników wysiedlanych do środowiska naturalnego.

Program konferencji składa się m.in. z warsztatów prowadzonych przez specjalistów z zakresu bioakustyki, sesji naukowych oraz wizyty w hodowli zachowawczej głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród (Puszcza Augustowska), gdzie prowadzony jest program reintrodukcji tych ptaków. 

Nauka w Polsce

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024