Konkurs na intrygujące nazwy warszawskich lokalizacji

Warszawa 1983. Ulica Warecka, przecięcie z ul. KUBUSIA PUCHATKA, meg PAP/Longin Wawrynkiewicz
Warszawa 1983. Ulica Warecka, przecięcie z ul. KUBUSIA PUCHATKA, meg PAP/Longin Wawrynkiewicz

W Mordorze, Na Patelni, Pod Palmą - emocje związane z nieoficjalnymi lub jawnie przyjętymi nazwami stołecznych miejsc można do 30 września opisać w konkursie o tytuł Nazwomistrza Warszawskiego 2023.

W plebiscycie organizowanym przez Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego będą również przyznawane nagrody w trzech kategoriach. Laureatami zostaną uczestnicy zabawy (muszą to być osoby pełnoletnie), jak i same zgłoszone miejsca.

"Każde miejsce w Warszawie ma swoją nazwę – oficjalną lub nieoficjalną. Czy któraś z nich Cię zaciekawiła, zaintrygowała, rozbawiła? Czy są takie, które przywołują wspomnienia? Tworzymy mapę warszawskich nazw, które budzą w nas emocje. Weź udział w naszym konkursie i napisz nam o takiej nazwie" - zachęca na swojej stronie Obserwatorium Językowe UW.

Jak wyjaśniają organizatorzy, zgłoszona nazwa może być oficjalna (np. ulica Kacza, plac Zbawiciela, Uniwersytet Warszawski, kawiarnia „Niespodzianka”), jak również taka, która została stworzona przez mieszkańców (ZBAWIX, PATELNIA, UNIWEREK, MORDOR, PALMA). Ebro? Senna? Karaluch? Królikarnia? Kapituła wyłoni trzy najpopularniejsze określenia spośród tych, na które oddano największą liczbę głosów. Otrzymają one tytuł Warszawska Nazwa Roku 2023.

W kategorii „Najciekawszy opis nazwy” zostaną wyłonione trzy najciekawsze opisy ilustrujące zgłaszany obiekt. Opis wrażeń, jakie nazwa wywarła na uczestniku konkursu, lub żywych reakcji (nie tylko pozytywnych, ale i dwuznacznych, jak śmiech, a nawet negatywnych - złości) powinien zmieścić się w 600 znakach.

Do plebiscytu można zgłaszać oryginalnie nazywane ulice, place, parki, skwery, jeziora, budynki, kompleksy budynków, kawiarnie, kina, bazarki, a także te obiekty, które żyją w powszechnej świadomości – jak wspomniana już palma na rondzie de Gaulle’a, placyk koło wyjścia ze stacji metra Centrum lub biurowce w rejonie ulic: Domaniewskiej, Wołoskiej, Cybernetyki i Marynarskiej.

Zespołowo można potraktować kategorię „Moja warszawska nazwa”. Tu nagradzane będą nazwy funkcjonujące w świadomości niewielkiej grupy, np. mieszkańców osiedla, uczniów danej szkoły, pracowników instytucji, kolegów z pracy, a nawet jednej rodziny. Liczba osób zgłaszających nazwę. nie będzie brana pod uwagę.

Autorzy zwycięskich prac oraz osoby, które zgłosiły najciekawiej nazwane miejsca, otrzymają nagrody oraz tytuł: Nazwomistrz Warszawski 2023. Konkurs trwa od 1 do 30 września. Jego patronem honorowym jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem formularza.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera