Kaczki mogą polować na małe ptaki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Po raz pierwszy w historii zaobserwowano kaczki krzyżówki chwytające i zjadające młode ptaki – informuje pismo „Waterbirds”.

Dr Silviu Petrovan z University of Cambridge sfilmował grupę kaczek krzyżówek polujących na inne ptaki na zbiorniku wodnym w południowo-zachodniej Rumunii.

Dwa młode, świeżo opierzone ptaki – pliszka górska i kopciuszek zwyczajny – zostały schwytane i połknięte, gdy przypadkowo wylądowały w wodzie. Samica kaczki zanurzała pliszkę w wodzie, a potem z pewnymi trudnościami połknęła. Kopciuszka zjadły młode kaczki.

Krzyżówka to jeden z najczęściej występujących gatunków dzikiej kaczki. Zwykle żywi się nasionami, żołędziami, jagodami i innym pokarmem roślinnym, owadami. Od czasu do czasu zjada małe ryby, jednak większych kręgowców z reguły nie tyka. Nie jest znany żaden wcześniejszy przypadek zjadania innych ptaków.

Zdaniem specjalistów może to być całkiem nowe zjawisko. Kaczki z natury rzadko są agresywne i nie lubią próbować nowych rodzajów pożywienia (choć w Kalifornii zaobserwowano je polujące na kraby). Kaczy dziób nie nadaje się do rozszarpywania zdobyczy – musi ona być połknięta w całości. Także przewód pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia kości i piór. Jednak duże zapotrzebowanie na białko mogło skłonić szybko rosnące młode kaczki do atakowania bezbronnych w wodzie małych ptaków. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera