Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ powstanie oranżeria z roślinami tropikalnymi

10.07.2014 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk
10.07.2014 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego trwa oczyszczanie terenu pod budowę oranżerii, w której znajdą się rośliny tropikalne. Budynek ma powstać na miejscu historycznej szklarni z XIX wieku, która przez ponad 80 lat istniała w krakowskim ogrodzie botanicznym.

O odbudowie szklarni z XIX wieku w czwartek poinformował Uniwersytet Jagielloński. Według zapowiedzi uczelni prace budowlane mają rozpocząć się niebawem i potrwać ok. 12 miesięcy. Szklarnia powstanie na miejscu dawnej oranżerii z 1882 roku, będzie tych samych gabarytów, a w środku zostanie odtworzona historyczna kolekcja roślin z Ameryki Środkowej i Południowej.

"W dawnej szklarni znajdowała się kolekcja palm oraz roślin tropikalnych, a wiele okazów pochodziło jeszcze z kolekcji Józefa Warszewicza (żyjący w XIX w. polski botanik i podróżnik), zebranej podczas wypraw do Ameryki Południowej i Środkowej. Znaczna część roślin z tej szklarni została przeniesiona do nowo wybudowanej szklarni Jubileuszowej, znajdującej się w południowej części ogrodu. Z tego względu projektowana szklarnia będzie nosić nazwę +Oranżerii Warszewicza+" - wyjaśnił dyrektor Ogrodu Botanicznego UJ, cytowany w komunikacie uczelni.

Jak dodał, oprócz kolekcji roślin w budynku znajdzie się również przestrzeń edukacyjna, a także miejsce na organizację konferencji i wydarzeń artystycznych. Natomiast w części podziemnej planowane jest wykonanie magazynów związanych z bieżącą działalnością Ogrodu Botanicznego UJ. Prof. Węgrzyn przyznał również, że odbudowę historycznej szklarni planowano od wielu lat.

Wspomniana oranżeria stanęła w Ogrodzie Botanicznym w 1882 roku, a w marcu 1969 roku została rozebrana. Z pierwotnego obiektu pozostała w całości część murowana, parterowa, częściowo podpiwniczona, a także fundamenty wraz z cokołem stanowiącym pierwotnie podstawę żelaznej konstrukcji.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Kalęba

juka/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sześć filmów DOCS+SCIENCE na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • Fot. materiały prasowe

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera