W pobliżu Sewilli odnaleziono nekropolię cywilizacji Tartessos

Region Sewilla. Źródło: Adobe Stock
Region Sewilla. Źródło: Adobe Stock

W pobliżu Sewilli, na południowym zachodzie Hiszpanii, archeolodzy odkryli pozostałości nekropolii wybudowanej przez cywilizację Tartessos. Cmentarz powstał na zboczu góry Alcor na początku epoki żelaza, ok. 1200 lat p.n.e.

Nekropolia znajduje się na terenie gminy El Viso de Alcor, w prowincji Sewilla - napisali archeolodzy powiązani z hiszpańską Fundacją Arthis. Wyniki swoich badań przedstawili na łamach pisma "Historia Digital".

Odnotowali oni, że tereny te zamieszkiwali w przeszłości przedstawiciele cywilizacji Tartessos, a następnie Rzymianie, którzy również grzebali na tym terenie zwłoki.

Dotychczas tarteska nekropolia nie została ani udokumentowana ani skatalogowana.

Badacze potwierdzili, że główny kopiec starożytnego cmentarza mógł być w przeszłości splądrowany, gdyż w jego wnętrzu znajduje się duży krater. Badacze stwierdzili, że mógł on powstać z powodu zapadnięcia się ziemi podczas okradania nekropolii.

Grobowiec został obramowany płaskimi kamieniami tworzącymi strukturę przypominającą kopiec. Struktura głównego grobowca została obramowana w taki sposób, by zachować wnękę do pochówku zwłok oraz przedmiotów, jakie składano w kopcu wraz ze zmarłym.

Archeolodzy przypomnieli, że podobne groby tarteskie odkrył na początku XX w. w prowincji Sewilla archeolog George Bonsor.

Na terenie cmentarza znaleziono też budowlę przypominającą grobowiec o cechach rzymskiego mauzoleum. Obiekt ten ma kamienne schody o co najmniej dwóch stopniach, a jego ściany zostały wybudowane z kamienia wapiennego.

Przedstawiciele cywilizacji Tartessos zamieszkiwali w starożytności południowo-zachodnią część Andaluzji. Słynęli z handlu morskiego oraz sprzedaży metali, takich jak cyna, miedź, srebro i złoto.

Ośrodek cywilizacji tarteskiej (którego dotychczas jednak nie udało się odnaleźć) powstało pod koniec II tysiąclecia p.n.e., osiągając swój największy rozkwit w około 600 r. p.n.e. (PAP)

Marcin Zatyka

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera