NCN: o przyznaniu pieniędzy na badania decydują naukowcy, polscy i zagraniczni eksperci

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

O przyznaniu pieniędzy na badania decydują u nas naukowcy, polscy i zagraniczni eksperci. Oceniając wniosek, biorą pod uwagę wartość pomysłu badawczego oraz dorobek naukowy potencjalnej laureatki czy laureata konkursu - poinformowało w piątek PAP Narodowe Centrum Nauki (NCN) w odpowiedzi na doniesienia medialne dot. finansowania przez Centrum badań sadomasochizmu i BDSM.

Podkreślono, że NCN nie wpływa w żaden sposób na tematykę badań zgłaszanych do Centrum - ta zależy tylko od osób, które starają się o grant, ani nie ingeruje w listy osób zakwalifikowanych do finansowania przez grono ekspertów. "W taki sam sposób działają agencje finansujące badania podstawowe w innych krajach" - dodano.

W czwartek na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział projekt reformujący system grantowy w odpowiedzi na doniesienia m.in. telewizji internetowej "Media Narodowe", która poinformowała, że NCN ma rozdysponować pieniądze na finansowanie badania pt. Trans kobiecość i sadomasochizm/BDSM. Związki i napięcia w polu produkcji płci.

"Wystosowałem do władz NCN - dziś ode mnie niezależnych i całkowicie autonomicznie rozstrzygających konkursy na granty, także ze środków UE - oficjalne i stanowcze pismo z moim sprzeciwem wobec tak absurdalnych rozstrzygnięć. Gotowy projekt całkowicie reformujący system grantowy będzie przedmiotem prac rządu, jak ufam, jeszcze tej jesieni" - napisał minister.

Jak wskazało NCN, celem konkursu SONATINA, w ramach którego ma być finansowane badanie, jest wsparcie kariery młodych badaczy. W konkursie do NCN zostało złożonych 185 wniosków, a w wyniku przeprowadzenia dwuetapowej procedury oceny, eksperci zakwalifikowali do finansowania 38 projektów. 11 grantów zostanie zrealizowanych w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, 9 w obszarze nauk o życiu oraz 18 w obszarze nauk ścisłych i technicznych. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera