Nocne Podglądanie Wszechświata w Hewelianum

Materiały prasowe, fot. Dawid Linkowski
Materiały prasowe, fot. Dawid Linkowski

Obserwacje nieba i bezpłatne atrakcje astronomiczne czekają na uczestników Nocnego Podglądania Wszechświata w gdańskim Hewelianum. Ta okazja do obserwacji nieba zaplanowana jest na piątek 11 sierpnia.

Nocne Podglądanie Wszechświata to jedno z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w scenerii Góry Gradowej, na terenie centrum nauki Hevelianum w Gdańsku. Ten astronomiczny piknik naukowy powstał z myślą o osobach ciekawych obserwacji nocnego nieba oraz zainteresowanych zdobywaniem wiedzy o kosmosie. Tradycyjnie uczestnicy gromadzą się wieczorem, aby wspólnie obserwować niebo i nieziemskie zjawisko – spadające Perseidy, nazywane potocznie "spadającymi gwiazdami".

W tym roku wspólne, Nocne Podglądanie Wszechświata rozpocznie się 11 sierpnia o godz. 21:00, finał zaplanowano na godz. 1:00.

"Liczymy na bezchmurne niebo, tym bardziej, że do północy nie będzie na nim Księżyca, a to da nam lepszą sposobność do ujrzenia deszczu spadających gwiazd" – mówi Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum, cytowana w informacji prasowej. – "Przygotujemy teleskopy, ale i zachęcamy do przyjścia z własnym sprzętem do obserwacji, abyśmy mogli wspólnie oglądać najpiękniejsze obiekty na naszym nocnym niebie".

Wydarzenie wpisuje się w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Oprócz obserwacji astronomicznych goście Hevelianum będą mogli wziąć udział w warsztatach tematycznych, spotkaniach popularnonaukowych z udziałem naukowców i specjalistów w dziedzinie astronomii; obejrzeć wystawy, m.in. ekspozycję fotograficzną „APARATY made in POLAND”. W planetarium mobilnym Hevelianum zaplanowano pokazy popularnonaukowe i seanse. Zaprezentowane zostaną również prace nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu astrofotograficznego AstroCamera.

"Nocne Podglądanie Wszechświata może być doskonałą okazją dla amatorów astrofotografii, którzy chcą uchwycić niezwykłe obrazy deszczu meteorów. Jedno z takich zdjęć 'Od piasku do kosmicznego pyłu', autorstwa Tomasa Slovinskyego, zajęło w tym roku I miejsce w konkursie AstroCamera w kategorii Astrokrajobraz i można je podziwiać na stronie konkursu. Pobrać można stamtąd również darmowy poradnik, który ułatwi rozpoczęcie przygody z astrofotografią" – dodaje Magdalena Maszewska.

Zaplanowano też oprawę artystyczną – tematyczne pokazy laserowe, spektakl teatru tancerzy ognia Arta Foc oraz koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Przemysława Rudzia – kompozytora i wykonawcy, inżyniera dźwięku i producenta muzycznego, a jednocześnie popularyzatora astronomii, autora wielu książek i przewodników.

"Liczymy na bezchmurne niebo, żeby obejrzeć spadające Perseidy, jeden z najbardziej intensywnych rojów meteorów na przestrzeni całego roku" - piszą organizatorzy.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na: www.hevelianum.pl, wydarzenie jest też na Fb.

Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.06.2024. Siedziba Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdańsk/ "Weekend z kryptologią" w Muzeum II Wojny Światowej

  • Fot. K. Zaradkiewicz/MAH Elbląg

    Elbląg/ Skarby wikingów na wystawach w Muzeum Archeologiczno-Historycznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera