Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
05.08.2023 aktualizacja 05.08.2023

Białko roślinne obniża ryzyko poważnej choroby nerek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Koreańscy naukowcy odkryli, że spożycie białka roślinnego zmniejsza ryzyko przewlekłej choroby nerek. W badaniu wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Jak przypominają eksperci z Yonsei University, według dotychczasowych badań, zawierająca dużą ilość roślin dieta przynosi liczne korzyści, m.in. zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, czy niektórych nowotworów.

Jak dotąd – kontynuują badacze – nie było jednak jasne, jak działa na ryzyko przewlekłej choroby nerek. Na to pytanie zdecydowali się oni odpowiedzieć dzięki analizie danych odnośnie prawie 120 tys. uczestników projektu UK Biobank.

W czasie obserwacji trwającej średnio niecałe 10 lat ponad 3,7 tys. uczestników (3,2 proc.) zapadło na przewlekłą chorobę nerek.

Osoby, które spożywały najwięcej roślinnego białka, miały jednak o 18 proc. mniejsze ryzyko zachorowania od tych, które konsumowały roślin najmniej.

„To odkrycie sugeruje, że wyższe spożycie roślinnego białka w diecie może być korzystne dla zdrowia nerek i wskazuje na interwencje dietetyczne zapobiegające CKD w ramach podstawowej opieki podstawowej” – piszą naukowcy.

Więcej informacji na stronach.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023