Uczelnie i instytucje

Uczelnie kształcące policjantów i strażaków zmieniły nazwy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

1 sierpnia Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie stała się Akademią Policji w Szczytnie, a warszawska Szkoła Główna Służby Pożarniczej - Akademią Pożarniczą.

Nazwy uczelni kształcących funkcjonariuszy służb podległych MSWiA zostały zmienione ustawą, którą pod koniec maja podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe skrótowce dotychczasowych WSPol i SGSP to odpowiednio APwSz i APoż.

Mieszcząca się w Warszawie SGSP funkcjonowała pod tym szyldem od 1981 roku. Na swojej nowej stronie internetowej uczelnia oceniła, że zmiana nazwy to historyczne wydarzenie.

"Akademia Pożarnicza kontynuuje kształcenie i wychowanie kadr pożarniczych rozpoczęte w 1939 r. przez Centralny Ośrodek Wyszkolenia Pożarniczego, a następnie realizowane przez Centralną Szkołę Pożarniczą, Szkołę Oficerów Pożarnictwa, Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą oraz Szkołę Główną Służby Pożarniczej" - wyjaśnia APoż.

Mająca siedzibę w Szczytnie WSPol powstała natomiast w 1990 roku. Szkoła, informując o zmianie nazwy podkreślała, że to bardzo ważny moment i wyraz uznania dla uczelni.

"Akademia Policji w Szczytnie ma wieloletnie doświadczenia w kształceniu funkcjonariuszy służb mundurowych w Polsce. To jedyna tego typu placówka w kraju, która kształci kadry kierownicze Policji oraz oficerów Policji" - czytamy na stronie APwSz.

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży w rozmowie z PAP w marcu br. podkreślał, że obydwie szkoły nie tylko zmieniają nazwy, lecz także podnoszą swój status do rangi uczelni akademickiej. "Otwiera to nowe możliwości, jeżeli chodzi o pozyskiwanie partnerów zagranicznych i aplikowanie o rozmaite granty. Przede wszystkim jest to też uznanie aktualnego i dotychczasowego dorobku uczelni" - mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ maak/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja Zagraniczni Absolwenci Uczelni Polskich na Rynku Pracy - w grudniu w Krakowie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera