Hiszpania/ Instytut badawczy: rekord temperatury wody w Morzu Śródziemnym: 30 st. C

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Woda w Morzu Śródziemnym osiągnęła nienotowaną wcześniej temperaturę 30 stopni Celsjusza - podał we wtorek Instytut Badań Morskich w Barcelonie (ICM).

W przekazanym mediom komunikacie przedstawiciel ICM Justino Martinez poinformował, że rekord temperatury zanotowano w poniedziałek w kilku miejscach Morza Śródziemnego zlokalizowanych pomiędzy Sycylią a Neapolem. To o 4 stopnie Celsjusza więcej niż najwyższa notowana tam temperatura wody.

Hiszpański naukowiec dodał, że wynik ten będzie musiał zostać jeszcze potwierdzony systemem badawczym Copernicus, czyli unijnym programem obserwacji Ziemi.

Martinez wyjaśnił, że ICM uśrednia temperaturę wody w ciągu dnia, dlatego za oficjalny poziom poniedziałkowej temperatury wody w Morzu Śródziemnym uznane zostanie najprawdopodobniej 28,4 st. C, co również jest rekordem.

Dotychczas najwyższą zanotowaną w tym akwenie temperaturą wody było 28,2 st. C, którą w 2003 r. potwierdzono programem Copernicus.

Według naukowców z barcelońskiego ICM głównym powodem rekordowych temperatur wody w Morzu Śródziemnym jest utrzymująca się nad południową Europą fala ponad 40-stopniowych upałów.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rada Europy poluzowała ochronę wilków dla UE; wkrótce zmienione będą unijne przepisy

  • Fot. Adobe Stock

    Długość serdecznego palca a skłonność do nadużywania alkoholu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera